Hogyan szerveződhetett 68 közösségi média nélkül? A mai fiatalok ezt el sem tudják képzelni, valamint azt sem, hogyan lehetett ekkora hatása.
A Huffington Post videóban képzelte el, hogy alakult volna például 1968. május 3, egy akkori diák okostelefonján keresztül, amely jól illusztrálja a mozgósítás jelenlegi módszerét, szemben az akkoriakkal.
Alain Touraine szociológus, aki 68 májusában tanár volt Nanterre-ben, úgy emlékszik, hogy a diákok telefonfülkékből hivogatták egymást, a hírek szájról szájra terjedtek és a Radio Luxembourgot hallgatták, hogy követni tudják az események alakulását. Nanterre előtt állt a Radio Luxemburg egyik kocsija, ahol sokan gyülekeztek és mindenki kis hordozható tranzisztorokkal járt.
Ma az okostelefonok és az alkalmazások megkönnyítik a kommunikációt, és gyorsan lehet szervezni is. A Facebook, a Twitter lehető teszik a valós időben való információt. „68-ban nagy szervezetlenség uralkodott, a fiatalokat a képzelet, a szimbolika mozgatta – mondja Touraine – de sokat segítettek a Képzőművészeti Főiskola híres plakátjai. A humor mindig fontos hordozó és terjesztő elem ott, ahol nincs elég szervezettség. Ez egyike volt azoknak az utolsó alkalmaknak, amikor a nyomdának ilyen fontos szerepe volt”.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
laci_52 2018.05.16. 00:03:38
Nekem legjobban egy elemző megjegyzése tetszett '68-ról: mit nem akartak a lázongó diákok: dolgozni!!
midnightcoder2 2018.05.16. 07:05:18
Meg a KGB.