Előkerültek a Benito Mussolini vezette fasiszta párt zászlóit, fecske farkú lobogóit, amelyek az olasz állami archívumból tűntek el. Most a kulturális örökség védelmével megbízott csendőregységek találták meg ezeket.
Az eltűnt relikviákat azok a fasiszta akcióalakulatok viselték, amelyek részt vettek 1922. október 23-án a Marcia su Romában, az olasz főváros puccs szerű elfoglalásában. Ezekért a kellékekért gyűjtők és nosztalgikusok készek voltak súlyos euróezreket fizetni. Eltűnésüket véletlenül fedezték fel, amikor leltároztak és oktatási célokra át akarták rendezni a tárgyakat az archívumban.
Az 1065 darabból álló gyűjtemény leltározását 2018 első hónapjaiban kezdték meg és ez a nyomozás fontos eleme volt, lehetővé tette egy szűk alvilági körre való összpontosítást. Kiderült, hogy az egykori „harci kellékek” egy része egy római gyűjtőhöz került. Közöttük volt egy diplomata egyenruhája, amelyet az akkori nagykövet örökösei ajándékoztak az archívumnak.
A fasiszta ereklyéknek hányatott sorsuk volt. 1943-44-ben a Mussolini-rendszer bukása után szétszóródtak. Külön magyarázatot érdemelnek a fecskefarkú lobogók, a fekete gagliardettók. Rájuk volt hímezve egy mottó vagy egy név, egy címer, rendszerint egy koponya, vagy egy vesszőnyaláb – fascio, ahonnan a mozgalom neve ered. A lobogót egy zászlóvivőre bízták és védelme prioritás volt az akciókban. A felvonulásokon tisztelegni kellett előttük. „Le a kalappal” – figyelmeztették a feledékeny nézőket.
A megtalált zászlók közül némelyik vörös anyagú. Ezek munkásmozgalmi zászlók voltak, amelyeket a fasiszták razziákon koboztak el.
Ezeknek a tárgyaknak első, propagandisztikus jellegű kiállítása 1932-ben volt a Marcia su Roma tízéves évfordulóján. Két évig volt nyitva. 1934 októberében az anyagot átszállították a Modern Művészetek Nemzeti Galériájába, várván, hogy felépül a fasizmus tanulmányozására szánt épület, ez azonban nem valósult meg. Két kiállítás volt még, 1937-ben és 1942-ben. 1943-ban a gyűjteményt magukkal vitték a Salói Szociális Köztársaság vezetői. Ládákat ki sem tudták bontani, így szállították vissza őket Rómában 1945. május 27-én. Számos darabja vélhetően akkor tűnt el, amikor az állami archívumba szállították megőrzésre és tanulmányozásra, és vizsgálati anyagként is felhasználták a fasiszta rezsim elleni szankciókhoz.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.