Dokumentumfilm készült a néhai Jacqueline Kennedy Onassis-ról, a meggyilkolt elnök, majd a görög hajómágnás feleségéről. Anna Wallner és Tanya Maryniak rendezők próbálják megfejteni benne a „Jackie-titkot”.
Életrajzírók és szemtanúk idézték fel az egykori First Lady életének különböző szakaszait. A jó családból származó Jacqueline Bouviert, akit fotósként kezdett dolgozni, majd meghódította a Kennedy-klán legidősebb fiát és vele a Fehér Házat.
„A média nem tudta, hogy ki volt valójában Jackie. Tudott rejtélyes lenni, volt benne valami más a csillogó külső mögött, amelyet a világ látott, saját életének kovács volt – mesélte Christopher Anderson, a Kennedyek életrajzírója, aki felidézi, hogy Charles Bartlett újságíró egy évig dolgozott azon, hogy összehozza a feltörekvő fiatal, bár Jackie-nél 12 évvel idősebb kongresszusi képviselővel, John F. Kennedy-vel. „Jack” és „Jackie” nagy találkozására 1951 májusában került sor egy Bartlették által rendezett vacsorán.
„Jackie nem akart egy hétköznapi férfi felesége lenne és Jack valóban nem volt az” – teszi hozzá Laurence Leaman, a First Lady biográfua.
A leendő elnök apja, a nagyravágyó Joseph azonnal felismerte, hogy ez a lány felel meg fiának. 1953. szeptember 12-én volt az esküvőjük 800 vendég részvételével. JFK akkor már Massachusetts szenátora volt és megcélozta a Fehér Házat. 1960-as győzelmében nagy szerepe volt feleségének is, akit okosan népszerűsítettek. Divatot teremtett öltözködésével, a Givenchy, a Dior, a Cardin és a Chanel voltak a kedvencei. Sokan utánozták is stílusát, frizuráját, kis kerek kalapkáját. Rokonszenvet keltett műveltsége, tökéletesen beszélt franciául és spanyolul is. A gyermekek, a család magánéletét védő anya képe alakult ki róla. Jackie szülei annak idején elváltak, mert apja nagy nőcsábász volt. Ennek ellenére apjáért rajongott, anyja kegyetlen és birtokló volt vele. Talán nem véletlen, hogy éppen egy olyan férfit választott, aki szintén „vadásztípus” volt. Amikor felfedezte, hogy „Jack-nek” nőügyei vannak, úgy tekintette, mint házassági szerződésük részét, és amíg nem érezte magát megalázottnak, elviselte azokat. Egyetlen nő aggasztotta őt: Marilyn Monroe.
1963.november 22-én azonban az álom darabokra tört. Amerika a megölt elnököt siratta, Jackie és gyermekeinek képe bejárta a világot. Miután sógorát, Robert Kennedy-t is megölték 1968. június 6-án, Jackie bevallotta, hogy egyre jobban fél, hogy velük is végeznek. Néhány hónappal később, október 20-án feleségül ment Aristoteles Onassishoz. A bulvársajtó támadásba lendült, hogy feladta a „nemzet özvegye” szerepét. Onassis tudta, hogy meg kell hagynia felesége szabadságát: Jackie-nek külön lakása volt New York-ban, gyermekei az Egyesült Államokban nevelkedtek. Leaman szerint nem volt igazi házasság, mert Onassis elsősorban magával törődött, Jackie pedig elég gazdag volt ahhoz, hogy ne szoruljon rá második férje pénzére. Amikor Onassis fia meghalt egy repülőgép-szerencsétlenségben, az apa meggyőződésévé vált, hogy Jackie átkot hozott a családjára. Még a fiú temetésén sem vehetett részt.
Miután 1975-ben Onassis meghalt, Jacqueline - aki jobban szerette, ha franciásan ejtik a keresztnevét – végleg visszaköltözött New York-ba, az Upper East Side-on vett lakást a Metropolitan múzeum közelében. Magazinoknak dolgozott, könyvkiadással foglalkozott – ő volt a szerkesztője többek között Michael Jackson híres Moon Walk című életrajzi könyvének – részt vett a város kulturális életében, könyvtárat alapított, harcolt egyes negyedek rendbe hozásáért. 1994. május 19-én halt meg. Honfitársai számára ma is ő „a” First Lady”.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.