A Harvard, valamint három brit egyetem, a birminghami, a leicesteri és a londoni University College által az Environmental Research-ben megjelent tanulmány megállapította, hogy 2018-ban e fosszilis anyagok globálisan 8,7 millió ember halálát okozták, amely azt jelenti, hogy minden ötödik haláleset mögött a légszennyezés, ezen belül is főleg a 2,5 mikrométeres szemcséjű, a tüdőben megtelepedő finom por (PM 2,5) belélegzése állt. Ez a mérgező anyag méreteire jellemző, hogy egy szemcse átmerője 30-szor kisebb egy átlagos emberi hajszálénál.
A legmagasabb ilyen irányú halálozási rátát éppen a legnagyobb fosszilis fűtőanyag-fogyasztó országokban mérték. Kelet-Ázsiában – idesorolták Kínát – a 14 éven felüli haláleseteknek 30, 7%, Európában 16, 8, Kanadában 13,6, az Egyesült Államokban 13,1% ez az arány. Valamivel jobb a helyzet Közép-Amerikában (8,2%), Dél-Amerikában (7,8), Nyugat-Ázsiában és a Közel-Keleten (6,5%), a legalacsonyabb Afrikában (3,7), valamint Ausztráliában és Óceániában (3,2%)
Ez a rendkívüli halálozási arány jóval magasabb az előzetes becsléseknél, maguk a kutatók is megdöbbentek. Eloise Marais, a londoni University College földrajztudósa elárulta, hogy először maguk sem akartak hinni az eredményeknek, de aztán egyre több bizonyítékra bukkantak e légszennyezés gyilkos hatását illetően. Véleménye szerint ez a kutatás is megerősítette, hogy mielőbb le kell állítani a káros kibocsátásokat a klíma és az emberek egészsége érdekében.
E számadat különösen ijesztő, ha figyelembe vesszük, hogy a szennyezett levegőnek éves szinten már több az áldozata, mint a dohányzásnak (7 millió aktív és 1,2 millió “passzív” dohányos) és a maláriának (400 ezer) együttvéve. George Thurston, a New York-i orvosi egyetem kutatója szerint nem kizárt, hogy az áldozatok száma még ennél is nagyobb. “Akárhogyis van, ez a kutatás minden eddiginél világosabban megmutatja, hogy amikor a légszennyezés emberi áráról, vagy a klímaváltozásról beszélünk, a főbb ok mindig ugyanaz: a fosszilis fűtőanyagok égetése” – mondta Thurston.
A kutatók ezúttal nem elégedettek meg a PM2,5 műholdas és felszíni megfigyelések alapján készült becslésekkel, hanem a légkör vegyi összetételének egy olyan, a NASA által ellenőrzött globális 3D modelljét vették alapul, amely egyrészt nagyobb felbontású, másrészt pedig meg tudja különböztetni a különböző légszennyezés-forrásokat. Mint Karn Vohra, a birminghami egyetem diákja elmondta, a céljuk egy olyan térkép elkészítése volt, amelyből kiderül, hogy az egyes területeken milyen légszennyezési károsodás éri az embereket.
A tudósok összefüggéseket találtak a mindent átitató fosszilis eredetű légszennyezés és a szív-, valamint a légúti betegségek között, sőt, olyan gyógyíthatatlan látászavarok is erre vezethetők vissza, mint a zöld hályog, vagy az idős kori makula-degeneráció (AMD), amelyek a teljes megvakuláshoz vehetnek. Megállapították továbbá, hogy e kibocsátások nélkül a Föld lakosságának átlagos várható életkora több mint egy évvel több lenne, a megbetegedésekből származó gazdasági károk, illetve az egészségügyi kiadások pedig közel 3 billió dollárral csökkennének.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.