Sonita Alizadeh 19 éves afgán lány megmenekült a táliboktól és a kényszerházasságtól. Élete ihletett egy dokumentumfilmet, amely díjat nyert a Sundance fesztiválon. Most rappelésből él.
„A zene nem is érdekelt, nem tudom, mi késztetett arra, hogy rapper legyek. Csak ki akartam beszélni, ami bennem van” – mondta Dazed on-line magazinnak. Valóban szüksége van arra, hogy kibeszélje magát azok után, amiket átélt. Tízéves korában elmenekült az első kényszerházasság elől, Iránba ment, ahol sporttermeket takarított és ott kezdett rappelni. Majd felkereste az anyja, de csak azért, hogy újra eladhassa egy férfinak 8 ezer eurónak megfelelő pénzért. „Etetni kell a családomat. Ez a hagyomány” – mondja és úgy tűnik, nem volt benne semmi szánalom a lánya iránt, bár őt is eladták annak idején 13 évesen. Sonita azonban találkozott Rokhsaneh Ghaem Maghami rendezőnővel, aki elkészítette vele a Sonita című filmet, amely 2016 januárjában elnyerte a zsűri nagydíját a Sundance fesztiválon. A rendezőnő segített neki elmenekülni a második kényszerházasság elől.
Sonitának első klipje, a Brides for Sale a Youtube-on hatalmas sikert aratott. A kamera előtt tetovált vonalkóddal a homlokán jelenik meg, magával ragadó tekintettel, egy olyan férj ütéseitől feldagadt arccal, akihez hozzá kellett volna mennie. És elrappeli az életét:
„Egy ketrecbe zárt testért jajveszékelek
egy testért, mely egy vonalkód súlya alatt görnyed
zavarba ejt e hagyomány és e nép.
Lányokat pénzért adnak el
a választásra nulla eséllyel
apámat aggasztja hogy mibe kerül az élet
aki többet adott a lánya azé lett
ketrecben élek mint a többi lány
én, a felfalásra nevelt bárány”
Sonita egymaga személyesíti meg azoknak a fiatal lányoknak az ezreit, akiknek így döntenek a sorsáról. Skandálja a szavakat, hogy hangsúlyozza: emberi lény, nem állat.
A klipet eddig 400 ezren nézték meg. „A rap megváltoztatta az életemet. Gondoltam, felhasználom a többi lány segítésére” – nyilatkozta Sonita.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
bloglegelő 2016.05.03. 11:19:37
2016.05.03. 12:02:05
"Sonita egymaga személyesíti meg azoknak a fiatal lányoknak az ezreit, akiknek így döntenek a sorsáról." - mohamedán országokban, pláne ahol csóróság van, nem csak a lányok nem dönthetnek a sorsukról...
lásd afgán férfiak, akik Iránba menekültek, ott menekültként a társadalom legaljára kerültek, de ha maradni is akarnak a családjukkal, akkor el kell menniük Szíriába "önként" harcolni Aszad rezsimje mellett. Az irániak gyűlölik az afgánokat, még a síitákat is, meg akik a perzsa nyelv dari nyelvjárását beszélik. Iránban is aki gazdag, az mehet külföldre tanulni, megússza a katonaságot. A melegeket felakasztják. Na ennyit a szabad választásról arrafelé.
persze ennek a lánynak a helyes pofija eladható youtubeon, dokumentumfilm-fesztiválokon, egy Szíriába harcolni vitt afgán férfi meg kit érekel...
Göbölyös N. László 2016.05.03. 13:10:21