A világháló nem ment meg minket – Lilia Giugni nápolyi születésű cambridge-i kutató adta ezt a címet tanulmányának. A technológiai fejlődés és a nők előtt tovább tornyosuló akadályok összefüggéséről írt esszéből a Repubblica közölt részleteket
„Az első akadály a zaklatás a munkahelyen és a közösségi térben. Ez továbbra is remek eszköz a nők feletti uralomhoz. Nyilván senki sem felejtette el azokat a nőket, akik egyes technológiai cégek alkalmazottaiként megpróbáltak a digitális forradalom árnyoldalain javítani. És ilyenkor erőszak és diszkrimináció az osztályrészük.
A másik akadály, amelyet immár nem söpörhetünk szőnyeg alá, az a nemek közötti digitális szakadék, amely az egész bolygót érinti. A nők alig jutnak szóhoz a digitális jövő felépítésében. Hogyan lehetne részvételről beszélni, amikor nők és lányok milliói hozzá sem férnek az internethez? Hogyan reméljük, hogy a technológia tervezése és szabályozása egyenlő alapon történjen, ha a Föld lakosságának jelentős része azt sem tudja, hogyan működik, és nem is érzi, hogy része lenne az életének?
Olyan történelmi korban élünk, amikor a dolgozóknak nyújtott garanciák, alapvetői jogaik állandó támadás alatt állnak. És amint szóba kerülnek a technológiai ipar legsebezhetőbb női dolgozói, az a válasz jön: „Ez a globális gazdaság, bébi”. És arról nem tehetnek, hogy vannak az országok, ahol a dolgozók szakszervezeti védelme minimális? Holott csupán arról lenne szó, hogy egy civilizált világ ne engedje meg, hogy embereket zsigereljenek ki egy okos telefon gyártásával, vagy egy alkalmazás működtetésével. Sok dolgozó nőnek nagyon is világos elképzelései van arról, hogy miként elégítsék ki igényeiket.
Ilyen például Isabella Plunkett közösségi moderátor, aki egy digitális munkajogi szakértő ügyvéddel, Cori Criderrel közösen nemrégiben nagyon meggyőző ajánlásokat nyújtott be az ír parlamenthez a tartalmi moderálás szabályozásáról. Az egyik, hogy tiltsák meg az olyan munkahelyi megállapodásokat, amelyek egyre gyakoribbak a digitális iparban és amelyeknek célja eltántorítani a moderátorokat és más alkalmazottakat, hogy az általuk tapasztalt visszásságokat nyilvánosságra hozzák. Ezen kívül olyan is törvényt javasolnak, amely korlátozza a moderátorok munkaidejét, és arra kötelezi a cégeket, hogy a stábjaik kapjanak pszichológusi segítséget.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
VicThor 2022.10.04. 07:50:19
Arra azért kívàncsi lennék, hogy a szerzõ szerint ki szàmít civilizàltnak.
Azok az országok, akik nem tartoznak bele a csoportba, azok milyen országok?
Civilizàlatlanok? Barbàrok?
nemecsekerno_007 2022.10.04. 08:40:22
megmondani a tutit?!
CCnick 2022.10.04. 09:58:20
Férfiak és fiúk milliói hozzá sem férnek az internethet.
És mi van az unikornisokkal és csillámpónikkal?
CCnick 2022.10.04. 10:00:01
Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2022.10.04. 16:39:31
CCnick 2022.10.09. 14:40:34
Reactor 2023.01.28. 17:44:23