A nárcisztikusok egymás közötti viszonyát elemzi az a tanulmány, amelyet a dél-koreau Szedzsong egyetem kutatói a Computers in Human Behaviourben tettek közzé az Instagramon megjelent szelfik alapján. Azt vizsgálták, hogy a nárcisztikusok toleránsabbak-e egymáshoz, mint azok, akik nem szenvednek ebben a jellemvonásban és meglepetésre kiderítették, hogy igen – írta a La Repubblica.
A pszivhológus 276 olyan felnőtt magatartását kísérték figyelemmel, akik rendszeresen tették fel az Instára a szelfijeiket és nagy figyelemmel kísérték azokat is, akik szintén sűrűn mutogatták a neten saját magukat.
A pszichológia kétfajta nárcizmust említ. Az egyiket magasfokú önbecsülés és a kritikák visszautasítása jellemzi, a másikat ezzel szemben kevés önbizalom és a bírálatok iránti fogékonyság.
„Naponta legalább 93 millió szelfi készül, másodpercenként több mint ezer – magyarázta a La Repubblicának Giovanni Stanghellini olasz pszichológus – Ez manapság már rögeszme, függőség, ami odáig fajul, hogy vannak emberek, akik úgy érzik: csak mások tekintetén keresztül léteznek. Ezt tartják korunk egójának.”
A problémát akuttá teszi a szakemberek szerint, hogy az okostelefon lehetővé tesz az élet minden pillanatának rögzítését és ez sokak számára olyan fontossá válik, hogy nehezen tudja elképzelni az életét nélküle.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.