Fantasztikus, ahogy Svédországban óvják a hatalmas erdőket, ahogy megtervezik a fák pótlását, az utódok nevelését – írja a La Repubblica.
Husumban, a Botnia-öbölben működik a Nursery – a Bölcsőde, amely az első lépést jelenti egy fa életében: egy egyszerű kis gép egyenként kiválasztja a vörösfenyő és az erdei fenyő magjai közül a minőségileg megfelelőt és belemélyeszti az előre elkészített, földdel telített cserepekbe. Az ott dolgozók, mint a dadák, figyeik a kis életek fejlődését, minden olyan jelet, ami zavarhatná azt.
A folyamat hónapokig tart a nagy, üvegből és acélból épített melegházakban, amelyek csak inkubátorokhoz hasonlíthatók, ahol biztosított a megfelelő hő és páratartalom, amíg kiültetésükre nem kerül sor.
Svédország területének több mint 60%-át erdők borítják, főként tűlevelűek. Ezek 11%-a állami gondozásban van, 3100 természetes rezervátumban, 4000 Natura 2000 telepen és 28 nemzeti parkban. Az erdők 55% magas minősítésű, holott ez az átlag világviszonylatban 10% körüli. Oroszországban például csak 5, Dél-Amerikában 2, míg Afrikában csupán 1% kapta meg a Forest Stewardship Council (FSC) minősítését, amely az erdőgazdálkodási színvonalat jelzi. Az erdők nagy része északon van, de már terjednek délen is.
A kitermelt fa mennyisége 100 év alatt megduplázódott, 1,5 milliárd köbméterről kb. 3 milliárdra és évente átlag 95 millió köbméterrel nő tovább. A kivágott fák helyére azonnal egy új csemete kerül.
A különböző korú fák egyidejű jelenléte a gondos tervezés jele. Jelenleg például 2090-ig tudják előre jelezni a fák életkor szerinti megosztottságát, az 50 és 90 év közöttiek feltételes gyarapodásának százalékát, és a több mint 140 évesek arányát. Ez utóbbiak a jelenlegi 2%-ról 5%-ra nőnek.
Az egyetlen problémát a környezetvédők vetik fel, szerintük a tűlevelűek monokultúrája árt a természetes biosokféleségnek.
A természet tiszteletben tartását Svédországban szigorú törvények védik, ugyanakkor öszönzik is. A természetes parkok mindenkinek a rendelkezésére állnak, szabad áthaladni és időzni privát erdőkben is. A környezetkárosítóknak viszont szigorú szankciókkal kell szembenézniük.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.