Douglas Tompkins amerikai milliárdos özvegye, férje akaratát teljesítve, 400 ezer hektár földet ajándékozott a chilei államnak nemzeti parkok létesítésére és a biodiverzitás megőrzésére. A történelemben ez a legnagyobb földadomány, amelyet magánszemély az egy államnak – írja a La Repubblica.
Tompkins 2015-ben, 72 éves korában halt meg kihűléstől egy kajakozás közben elszenvedett baleset következtében. 1964-ben alapozta meg vagyonát a North Face ruházati céggel, majd amikor már tekintélyes vagyonra tett szert, belekezdett nagy álma megvalósításához: földet vásárolt nagy mennyiségben anélkül, hogy kezdett volna valamit vele. ismerősei már arra gyanakodtak, hogy az amerikai atomhulladékot akarja elhelyezni rajtuk. Ám kiderült, hogy az álom a földek, a természet megmentése, a biodiverzitás megőrzése volt. 890 ezer hektárt sikerült összevásárolnia 400 millió dollárért.
Az adományozott földterület része lesz a 4,5 millió hektáros parknak, amely háromszor akkora lesz, mint a Yellowstone és Yosemite együtt és ezzel Chile területének 20%-a védett lesz.
A Tompkins-alapítvánnyal kötött egyezmény magába foglalja öt új park létrehozását, a remények szerint az ökoturizmus évi 270 millió dollárt hozhat az országnak, és 40 ezer embernek ad munkát.
„Doug álma most valóra vált, ő megértette, milyen kockázatokat jelent a klímaváltozás, sokkal előbb, mint ahogy az politikai vitákat indított volna” – mondta özvegye, Kris, egyben kilátásba helyezte, hogy néhány hónap múlva az alapítvány újabb földeket enged át az államnak Patagóniában ugyancsak természetvédelmi terület létrehozása céljából.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Jakab.gipsz 2017.04.09. 23:44:07
silverrant 2017.04.09. 23:49:48
Hónapok óta kb az első.
2017.04.10. 02:49:37
Szép dolog a természetvédelmi területek kijelölése, de ennek mi köze a klímaváltozáshoz? Elárulom: semmi.
Amúgy pont Chilében nem sok biodiverzitás van, amit meg kellene/lehetne őrizni. Ha már biodiverzitást akarnak megőrizni, akkor Brazília, Ecuador jobb terep lett volna.
A klímaváltozás természetes folyamat, mindig is változott a klíma a Föld története során. Már az ember megjelenése előtt is. Egy nagyobb izlandi vulkánkitörés több szén-dioxidot, kén-dioxidot, hamut meg egyebeket lő a légkörbe, mint az USA egy évben.
Az ember okozta globális felmelegedés elméletét a ballibek találták ki, hogy a nyugati civilizációt lerántsák, elvegyék a versenyképességét és Kínát hozzák helyzetbe ezzel.
Jazo 2017.04.11. 08:47:28
wrstjnethn 2017.04.11. 14:21:51