Több, mint 800 éve éli veszélyes életét a pisai Ferde Torony. Úgy tűnt, hogy már a 12. század második felében megpecsételődik a sorsa, amikor megépültek az első emeletek. És ma is áll jellegzetes elhajlásával, amely a világ egyik legnépszerűbb műemlékévé tette. Túlélte nemcsak a ferdeségét, hanem a laza talajt, amelyre építették és azt a négy erős földrengést, amely 1280 óta bekövetkezett a környékén.
Tudományos magyarázatot most talált rá egy olasz, brit és kínai mérnökökből álló csapat – írja a La Repubblica.
A Santa Maria Assunta katedrális harangtornya részben agyagos, részben homokos talajban áll, amely rendkívül puha és kezdettől fogva süllyedt, annyira, hogy az építést abba is hagyták és csak 1356-ban folytatták. Miért nem omlott le hét harangjával együtt?
„Négy éve foglalkozunk a toronnyal, ezzel az 58 méter magas, 5 méterrel elhajló egyedülálló építménnyel, amelynek már egy gyenge földrengéstől is össze kellett volna dőlnie. De mégsem, és ennek oka meglepett minket is” – nyilatkozta Camillo Nuti, a Roma Tre egyetem építészeti tanszékének professzora.
Az agyagos talaj hevesebben reagál a rengésre, mint egy sziklás talaj, de a toronynak ez sem ártott. Különös figyelemmel vizsgáltak két olyan földrengést, amelyeknek epicentruma közel volt Pisához. A kulcsot a talaj és az építmény dinamikus interakciójában találták meg, abban, hogyan viselkedik a 15 ezer tonnás torony a puha talajban.
„Valójában ez a helyzet mentette meg – mondta a professzor – mert amikor a talaj mozog, az épület tengelyes mozgással válaszol rá. Mintha egy szeizmikus szigetelő lenne alatta. Az energia nem rengeti meg, hanem az elhajlás tengelyében vezetődik le. Így nem rezonál be a talajjal együtt, a rezgés nem erősödik fel, ahogy ez sziklás talajon megtörténne.”
A kutatás eredményeiről beszámolnak azon a nemzetközi konferencián, amelyet június 13-21 között tartanak Szalonikiben. Ez azonban nem jelenti, hogy nincs veszély. Az építmény nagyon régi és a restaurálások sem tettek mindig jót neki – mondják a szakemberek. Előfordult, hogy növelték a ferdülést. A 90-es években ez elérte a 4,5 fokot, a tornyot be is zárták, míg sikerült 2001-ben visszaegyenesíteni 4 fokra. Az alaphoz azonban nem lehet nyúlni. Tizenöt évvel ezelőttig fél centit dőlt évente, most állandóan megfigyelés alatt tartják és továbbra is vizsgálják együttműködve a kínai Fucsou egyetemmel.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
röf 2018.06.01. 21:40:30
Kovacs Nocraft Jozsefne 2018.06.02. 10:23:37
Kovacs Nocraft Jozsefne 2018.06.02. 10:28:46
index.hu/tech/2018/05/10/megfejtettek_a_pisai_ferde_torony_titkat/
@röf:
Ha megfigyeled, nagylátószögű objektívvel készült a kép, minden dől rajta. Ráfért volna egy perspektíva-korrekció, fotóboltban pár kattintás. De még inkább egy másik képet kellett volna választani. Az indexes cikkhez mellékelt fotó korrekt.
röf 2018.06.02. 10:49:09
Persze, látom... csak valahogy olyan illúzióromboló volt.
Tök jó fotókat lehet csinálni a kápolna felől és látszik minden ami kell...
Na mindegy, nem központi kérdés.
eßemfaßom meg áll 2018.06.02. 19:34:24