Hetven év óta a Bermuda-háromszög legendája számos filmrendezőt, írót, újságírót foglalkoztat. A Miami, Puerto Rico és a Bermudák közötti képzeletbeli Atlanti-óceáni zóna, amelyről először Vincent Gaddis újságíró írt, sok hajó és több repülőgép eltűnésének színhelye volt.
Orosz és norvég kutatók, akik foglalkoznak a szibériai Jamal-félszigeten található víznyelőkkel, a „dolinákkal”, úgy tűnik, magyarázatot találtak a jelenségre.
A kutatók szerint azok a tengeralatti lyukak, amelyek az északi sarkkörnél kialakultak a félsziget körül, a Bermuda-háromszög rejtélyére is választ adhatnak: azok a metánbuborékok, amelyeket baktériumok hoznak létre és szilárd formában vannak jelen az üledék alatt, a felmelegedés következtében megolvadnak és ha az üledék enged a gáz nyomásának, a gáz is kiszabadul. Ez egy lyukszerűséget hoz létre az óceánban, ami lehúzza a hajókat a mélybe.
Ez a feltételezés már megfogalmazódott 2001-ben, amikor az óceánban rábukkantak egy látszólag teljesen ép halászhajóra, amely egy vulkáni kráterszerűségben állt. A hajó egy olyan zónában süllyedt el, amely szétpattant gázbuborékok maradványairól volt ismert a kutatók előtt. Ugyanígy egy tengeralatti vulkánkitörés, amely nagy mennyiségű gázt szabadított fel, egy japán hajó elsüllyedését okozta. A kutatók hasonló, nem természetes jelenségeket is megfigyeltek. 1995-ben egy tengeri olajfúró platformot destabilizált egy eltört vezetékből kiáramló metángáz.
Egyes tudósok szerint a fenti elmélet elfogadható a világ tengereinek egy részén, de nem nagyon valószínűsíthető a Bermudáknál, mivel ott az óceán nagyon mély és kevés olyan szerves anyag van, amely előidézhetné a hajók elsüllyedését.
Sok egyéb elképzelés is született az idők folyamán a hajók eltűnésével kapcsolatban, amelyek között olyanok is akadnak, mint például hogy tengeri szörnyek, földönkívüliek, mágneses viharok, elsüllyedt civilizációk okozzák a katasztrófákat. Több híres mozifilmben, köztük az Airport ’77-ben és Steven Spielberg Harmadik típusú találkozók című alkotásában is szerepel ez a jelenség. Ezek a magyarázatok mai tudásunk szerint képtelenségnek tűnnek, de ki tudja, milyen titkokat rejt még előttünk az óceánok „feneketlen” mélye?
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.