Egyre több jel mutat arra, hogy a Mars régen több vízzel rendelkezett, mint a Föld ma. De hogy ez a víz mára hová lett, rejtély, mert csak kiszáradt medrek maradtak meg.
Két kutatás is kimutatta, hogy ez a víz a talajból fakadt és a folyókban kétszer annyi víz folyt, mint a földi folyókban.
Az olasz kutatók a múlt évben felfedeztek a Mars déli sarkában a jég alatt egy ma is létező tavat a vörös bolygó körül keringő Mars-szonda segítségével – írja a La Repubblica.
A Southern California egyetem geológusai szintén a Mars adatai alapján azt feltételezik, hogy a bolygón a talaj alatt szinte mindenhol van víz. Az amerikai kutatók az utóbbi években a Szahara és Szaúd-Arábia forrásainak feltérképezésével foglalkoztak, ismerik a feltörő, majd elpárolgó víz nyomait. Ők úgy vélik, hogy a víz a Marson több mint 750 méter mélyből tört fel a sziklák közti réseken 3,6 – 1 millió évvel ezelőtt. Abban az időkben a Mars felszíne tele volt folyókkal. Ezek a vizek gyorsfolyásúak és rövid életűek voltak. Mára csak száraz medrek és deltás öbölszerűségek, amelyekben fel lehet ismerni a vízfolyás által okozott vájatokat. Ezeket a Gate-kráterben kutatta a NASA Curiosity 2011-2012-ben.
Hogy egy vízben gazdag bolygó kiszáradt, figyelmeztető lehet a Földnek is. Az okot geológiai és csillagászati jelenségek, de az atmoszféra és mágneses tér hiánya is közrejátszhatott.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.