A Bolognában rendezett Orvostudományi Fesztivál vendége volt Ian Deary, az edinburghi egyetem kognitív epidemiológiai (öregedéssel foglalkozó) kutató központjának igazgatója, úttörője ennek a tudományágnak.
A skót pszichológus kutatásairól tartott előadást. Elmondta, hogy a fejlettebb intelligencia nemcsak a jobb tanulmányi eredmény, vagy a jobb munka elérésében segít, hanem az egészségesebb életet is biztosítja. Több kísérlet is bizonyítja, hogy a gyermekkori, átlagosnál fejlettebb kognitív képesség pozitívan hat az egészségre és meghosszabbítja az életet.
Deary elmondta, hogy feldolgozta azokat az adatokat, amelyeket a Scottish Mental Survy gyűjtött össze 1947-ben az 1936-ban született 70 ezer skót gyermek tesztjeiből. A British Medical Journalben megjelent tanulmányban ő és kollégái ki tudták mutatni, hogy a kognitív képességek szintje mennyire hatott a teszteltek életére a következő 68 évben.
Figyelembe vették a gyermekek genetikai örökségét, felnőttkori életmódját és ezzel együtt pozitív eredményre jutottak.
A kutató szerint a magasabb intelligencia lehet az egészségesebb élet egyik tükre, egyfajta neurális egészségé. Mivel azonban fiatal tudományról van szó, még sok a nyitott kérdés. Érhető, hogy a szakemberek figyelme ráirányult.
Dániában egymillió emberrel végeztek kognitív epidemiológiai kutatásokat, Izraelben 2 millióval – hívta fel a figyelmet Deary, aki reméli, hogy az eredmények birtokában a tudomány sikeresebben tud a jövőben dolgozni az egészségbeli egyenlőtlenségek csökkentéséért.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.