Gerincoszlopunk zselés anyagú korongokból és gyűrű formájú csigolyákból áll. Amikor egy korong kitüremkedik a csigolyák közül, akkor porckorongsérvről beszélünk. Ha ideget nyom, heves fájdalmat okoz. Ennek a patológiának több lehetséges oka van: a csigolyák kopása, fizikai tevékenység hiánya, túlsúly, a gerincoszlop túlterhelése.
A közelmúltban egy nemzetközi kutató csoport új hipotézissel állt elő, amely szerint a porckorongsérv speciálisan azokat az embereket sújtja, akiknél a csigolya formája az emberszabásúakéhoz hasonló és kevésbé alkalmas a két lábon járásra. A kutatók tanulmányozták az összefüggést a csigolyák formája, a két lábon járás és az egészség között. 114 emberi, 56 csimpánz- és 27 orangután csigolyát hasonlítottak össze.
Az emberi csigolyák közül 54-ben voltak Schmorl-csomók, ami a porckorongsérv jelenlétét jelzi, míg a majmoknál egyet sem találtak. A kutatók úgy vélekednek,hogy ez megerősíti azt a tézist, amely szerint van kapcsolat a két lábon járás és a hátproblémák között. Azt is felfedezték, hogy ez az 54 csont inkább hasonlított a csimpánzok csigolyáira, mint az emberekére. Ezeket a csigolyákat az jellemzi, hogy szűkebb az a csatorna, amelyben a gerincvelő cirkulál, rövidebb és szélesebb a csigolyának az a része, amely összeköti az első és a hátsó részét, valamint a csigolyacsont első része lapát alakú.
„A fejlődés folyamán csigolyáink párhuzamosan fejlődtek a mozgásunkkal, amelynek során négyről két lábra váltottunk. A fejlődés azonban nem volt tökéletes. Az emberi csigolyák egy része meg maradt olyannak, mint amilyen az ősi korban volt. Ebből következik, hogy egyes emberek kevésbé ellenállóak a két lábon járás által okozott nyomásokkal szemben.”- magyarázta Kimberly Plomp, a kanadai Simon Frazer egyetem kutatója, a fentiekről szóló tanulmány társszerzője.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint tíz emberből nyolcnak életében legalább egyszer volt gerincproblémája. A mostani felfedezés segíthet az orvosoknak abban, hogy a gerincoszlop vizsgálata során felhívják pácienseik figyelmét a porckorongsérv kockázataira.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.