Charlie Chaplin utolsó remekműve lehetett volna az a film, amelynek a forgatókönyve a Csodalény (The Freak) címet viselte, de az idős művész már nem tudta megvalósítani azt. Egy most megjelent könyv azonban elmond részleteket a forgatókönyvből, a költői meséről, amely egy madárlányról szól.
Victoriának, Chaplin lányának kellett volna a főszerepet játszania – árulta el Pierre Smolik svájci író, a könyv írója. Neki kellett volna azokat a hattyú-szárnyakat viselnie, amelyek jelenleg egy svájci ház padlásán porosodnak.
„Olvastam a forgatókönyvet, amelyet apám éppen befejezett. Egy tündérmese, gyönyörű álom” – mondta róla a 70 éve Michael Chaplin, akit a mozinézők az Egy király New York-ban című filmben ismerhettek meg egy „nehezen kezelhető” kisfiú szerepében. A részleteiben nem ismert mű a család segítőkészségének köszönhetően archív anyagokból, képekből, dialógusokból összeállítva kerekedett ki Smolik tolla nyomán.
1969-ben, miután utolsó filmje, a Hongkongi grófnő, amelyben a főszerepeket Marlon Brando és Sophia Loren játszották (Chaplin csupán egy kis epizódszerepet adott magának), gyakorlatilag megbukott, a művész, 80 évesen nekikezdett a Csodalénynek. A szinopszist még abban az évben megírta, majd még két évig dolgozott rajta a svájci Corsier-sur-Vevey-ben, a Manoir de Ban-ban, ahol élete utolsó 25 évét töltötte. Legyártatta a szárnyakat és elindította a próbákat is Angliában, a Shopperton stúdiókban. A főszereplő Victoria akkor 18 éves volt.
A történet szerint a madárlány leesik egy Tűzföldön élő író-professzor házának tetejére. Foglyul ejtik és Londonba viszik, ahol arra kényszerítik, hogy csodatevőként, gyógyítóként jelenjen meg az emberek előtt. Megszökik és elfogják, majd amikor sikerül megszabadulnia, haza akar térni a chilei hegyekbe, ahol egy barlangba született és ahol 6 éves korában szárnyai nőttek. Útközben azonban belezuhan az óceánba és meghal.
A mese nem nélkülözi a komikumot, de alapvetően tragikus, mint Chaplin számos filmje.
Nincs kategorikus válasz arra, hogy Chaplin miért nem készítette el ezt a filmet. Talán már túl öreg volt, vagy felesége, Oona O’Neill akarta őt megkímélni a forgatás fáradalmaitól – mondja Smolik.
A 300 oldalas könyvben szerepelnek azok a képek is, amelyek a mégis leforgatott utolsó jelenetről készültek. 1974 nyarán a család és a barátok összejöttek a Manoir de Ban kertjében. Chaplin egy hirtelen ötlettel kihozatta a szárnyakat, amelyeket Victoria magára is öltött. A kerekes székében ülő Chaplin a jelenetet nézve felállt, hozzálépett és elégedetlenül jelentette ki: „Nem, nem jól csinálod.” „Hihetetlen volt, újra rendezővé vált” – emlékezett vissza meghatottan Michael. A jelenetet Oona vette fel. A szárnyak megtekinthetők lesznek a Manoir de Ban múzeumban, amely áprilisban nyílik.
Victoria Chaplin évtizedek óta a cirkuszművészet csillaga, férjével, a francia Jean-Baptiste Thierrée-vel több társulatot is alapítottak, jelenleg a Le Cique Invisible-bel dolgoznak. Filmes karrierje ezért elmaradt, csupán a Hongkongi grófnőben kapott egy kis szerepet, és férjével megjelentek Federico Fellini Bohócok (1970) című filmjében.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.