A napkitörések az asztrofizika egyik legfélelmetesebbnek tartott jelenségei, mert veszélyesek a Földre és az űrmissziókra egyaránt. Ma azonban, hála az amerikai energiaügyi minisztérium princetoni plazmafizikai laboratóriuma kutatásainak, fel lehet ismeri, hogy melyik kitörés okozhat súlyos problémákat. Ez derül ki a Nature-ben megjelent cikkből.
A napkitörések, azaz a robbanások, amelyek a részecskék tömegeit szórják szét az űrben, azért lehetnek veszélyesek, mert különböző erősségű geomágneses viharokat válthatnak ki, amelyek megrongálhatják a távközlési műholdakat és az elektromos hálózatokat. A kutatóknak sikerült azonosítaniuk a mechanizmust, amely lehetővé tesz annak bemérését, hogy egy adott kitörés milyen erős lesz, még mielőtt az „elhagyná” a Napot.
Az erős kitörések forrása a Nap legkülső atmoszférájában, a Nap-koronában felhalmozódott mágneses energia hirtelen kiszabadulása, ami összefüggésben van a mágneses áramlás köteleknek nevezett struktúrájával, amelyek a Nap felületén fejlődnek ki szabálytalanul és nagyon instabil módon. Ezek felrobbanhatnak, de el is halhatnak.
A kutatók rájöttek, hogy ez utóbbi akkor következhet be, amikor a mágneses mező elég erős ahhoz, hogy megakadályozza, hogy a kötelek összetekeredjenek és kitörést idézzenek elő.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.