Az EU és a Google között egyfajta állandó háborúskodás folyik – állapítja meg a La Repubblica. Az adócsalástól a monopolhelyzettel való visszaélésig többféle ellentét áll Brüsszel és a kaliforniai kolosszus között.
A feszültség eszkalálódásának egyik kulcs-oka az Európai Bíróság 2014. május 13-i döntése volt a feledésről való jogról, amely a Google-t kötelezte a személyiségi jogok tiszteletben tartására.
Két év után a The New York Times felmérése azt mutatja, hogy a döntés nem ártott a Google-nak, sőt, megerősítette, mert egyfajta bírósággá változtatta, amely maga dönti el, hogy melyik törlési kérelmet fogadja el. Két évvel ezelőtt az EU egy fontos kérdésben hozott döntést: az internet azon képességéről, hogy örökre meg tud őrizni minden információt, még ha káros is az adott egyénre. A döntés alapjában véve arról született, hogy jogunk van-e, hogy ezek az információk eltűnjenek a hálóról és ha igen, akkor azt a Google-nak tiszteletben kell tartania. A szentencia azért érintette különösképpen a Google-t, mert egy spanyol állampolgár kérte annak az információnak a törlését tőle, amely arról szólt, hogy sok évvel korábban elítélték bankcsőd matt.
A rendelkezés érvényes egész Európában és nagy internetszolgáltatók felelősek azért is, ha olyan linkeket szolgáltatnak, amelyeknek tartalmát mások, újságok, blogok, közösségi honlapok adják. A Google már az ítélet előtt is hetente átlag 5 millió törlési kérelmet kapott, szerzői jog védelme címén. Most ez a kategória kibővült a ránk nézve kedvezőtlen információkkal, fotókkal, rágalmazásokkal.
Európa és az USA közötti távolság a jogi kultúra tekintetében ezzel még nagyobb lett. Az Egyesült Államokban az alkotmány sokat idézett első módosítása olyan kiterjedten védi a vélemény-nyilvánítás szabadságát, mint valószínűleg sehol máshol a világon. Ott tartalmat töröltetni nagyon nehéz éppen emiatt. Ezzel együtt – a The New York Times felmérése szerint – a Google két év alatt 418 ezer törlési kérelmet vizsgált meg, 572-öt naponta és kevesebb mint a felének adott helyt.
Ennek a feladatnak az átruházása a La Repubblica szerint azzal magyarázható, hogy egyes EU-tagállamok bíróságai túlterheltek és Európa megelégszik ezzel a megoldással.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.