A francia családi, gyermeki és női jogok minisztériuma minden olyan családnak, amelyben az asszony terhessége negyedik-ötödik hónapjában van, küld egy könyvecskét, amely gyakorlati nevelési tanácsokat tartalmaz az első gyermek születése előtt.
A tárca miniszterasszonya, Laurence Rossignol a könyv bemutatásakor kiemelte: a jó nevelési módszerek terjedésével hatékonyabban lehet harcolni a nevelési célzatú erőszak ellen, mintegy törvénnyel, amelyet a közvélemény a szülői jogok csorbításaként foghatna fel, egy olyan országban, ahol „az elfenekelést a nevelési szabadság részének tekintik. „
A testi fenyítésről szóló részben a könyv megállapítja, hogy a fenekelésnek, a pofonnak és egyéb brutális mozdulatoknak nincsen nevelő hatásuk. A testi büntetések és a megalázó szavak nem indítják a gyereket arra, hogy ne tegye meg újra azt, amiért a büntetést kapta, viszont stresszt okoz, amely negatívan hathat a fejlődésére.
A könyv azt is megemlíti, hogy a baba nem azért sír, hogy idegesítse a szülőket, ezért nem szabad haragudni rá. Ez a figyelmeztetés valószínűleg összefügg azzal, hogy igen sok babánál tapasztalja a gyerekorvos a „megrázás” tüneteit.
Ugyanakkor a könyv emlékeztet arra, hogy minden jövendő szülőnek törvény által biztosított lehetősége, hogy konzultáljon szülészorvossal, bábával, akiknek elmondhatja problémáit, felvetheti kérdéseit.
A szülőknek szükségük van hiteles és aktuális információkra – mondják a francia minisztériumban – mert ugyan sok információt találhatnak az interneten és más fórumokon, de azok nem mindig megbízhatók.
A szülőknek adott segítség politikájára fordított összeg megduplázódott, a 2012-es éve 50 millió eurója helyett a 2013-2017-es időszakra évi 100 millió lett.
A francia érvekre ad tudományos választ a texasi és michigani egyetemek kutatóinak 50 évig tartó megfigyelés-sorozata. 160 ezer ember volt a kísérleti alanyuk. Megállapították, hogy a pofonok, még ha nem is erősek, és a verésk általában antiszociális, agresszív magatartást váltanak ki, dacot a gyerekből a szülővel szemben, súlyosabb esetben mentális zavart. Vagyis éppen ellenkező a hatás, mint amit a szülő el akar érni.
Hogyan lehet megbüntetni mégis a rosszul viselkedő gyereket és megértetni vele, hogy hibát követett el?
Ez a gyerekről és a körülményektől függ, nincs egyetlen üdvözítő mód. Lehet például eltiltani valamitől, amit szeret, vagy távol tartani, amíg megnyugszik és felismerni, hogy hibázott. De azt mindenesetre tisztázni kell vele, hogy miért tette, amit tett. Lehet, hogy a szülő következetlensége is szerepet játszik benne – mondják a szakemberek.
Ennek a kutatásnak ellentmond a Calvin College elemzése, mely szerint a hat éves korukig vert gyerekek jobb eredményeket érnek el az iskolában és optimistábbak társaiknál.
A UNICEF szerint a nevelő szándékú verés világszerte elterjedt módszer,. a szülők 30%-a alkalmazza.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Muscari 2016.05.03. 22:53:25
Sokszor vitatkoztam már a témával kapcsolatban, sokan vannak, akik az "engem is vert az apám, mégis ember lettem" nézetet képviselik, sajnos nem nagyon lehet őket legyőzni.
Göbölyös N. László 2016.05.04. 05:14:02
2016.06.24. 09:58:25
@Göbölyös N. László: az "engem is vertek" az egyetlen ésszerű hozzáállás. Pont az lenne a marhaság, hogy akit gyerekkorában vertek, felnőce sikeres ember lett (a saját véleménye szerint) és ennek ellenére azt gondolná, hogy nem használt a verés. Sose tudhatja, hogy a verés miatt lett-e szorgalmas, jó tanuló és hogy milyen hatással lett volna rá, ha nem verik meg néha.
Logikus, hogy azt hiszi, ha nála működött, akkor másoknál is fog. És a saját gyerekénél is.
A legsikeresebb tanulókat kibocsátó kelet-ázsiai országokban verik a gyerekeket.
Göbölyös N. László 2016.06.24. 11:49:54
2016.06.26. 03:22:35
Reactor 2022.04.25. 03:13:48