Amerikai asztrofizikusok a Hubble űrteleszkóp képeit használták fel arra, hogy a lehető legpontosabban számítsák ki azt a sebességet, amellyel a galaxisok távolodnak egymástól.
A csapat vezetője Adam Riess, a Johns Hopkins egyetem professzora volt, aki 2011-ben kapott fizikai Nobel-díjat ilyen témájú kutatásaiért.
Kollégáival már 1998-ban megfigyelték, hogy a világegyetem egyre gyorsabban tágul. A gyorsulás 5-9%-kal több, mint ahogy addig kiszámították. Ez az utóbbi évtized egyik legjelentősebb felfedezése volt. Ismereteik azonban további pontosításra szorultak. Az új kutatás során 19 galaxis 2400 változó cefeidáját vizsgálták. Ezek olyan csillagok, amelyeknek szabályos magatartásuk van és pulzálásáuk gyorsasági alapján ki lehet számítani reális fényüket. A reális fény és az érzékelt fény alapján pedig azt, hogy milyen távolságra vannak tőlünk.
A világegyetem-tágulás mérésének másik eszközei a szupernovák, azoknak is a legritkább fajtái, az 1a-k, amelyek, amikor felrobbannak, sok fényt bocsátanak ki.
Kombinálva a cefeidát és 300 szupernova adatait, a kutatók a világegyetem tágulásának pontosabb mérését tudták elérni, de más számot kaptak, mint korábban, amikor a számításhoz annak a sugárzásnak a maradványát tanulmányozták, ami a Big Bang idején keletkezett.
Eredményeiket az ArXiv web-oldalon tették közzé, és hamarosan közli az Astrophyisical Journal is. A világegyetem tágulási gyorsaságának új értéke pedig 73,2 km/másodperc/per megaparsec. (Egy megaparsec egyenlő 3, 26 millió fényévvel). A jelenlegi ritmus mellett a távolság két űrtárgy között 9, 8 milliárd év alatt kétszereződik meg.
Feltételezések a gyorsulás okairól: a világegyetem anyagának csak 5%-a ismert, 25%-ról feltételezik, hogy sötét anyag és 70% sötét energia. Az utóbbiról gondolják, hogy a gyorsulás okozója lehet. Létezhetnek új szubatomi részecskék is, amelyek a fény gyorsaságával tudnak haladni és amelyet „sötét sugárzásnak” neveznek. Jelenlétük megzavarhatja a világegyetem energiájáról való számításokat.
Az utolsó hipotézis, hogy Einstein relativitás-elmélete hibás, de ebben egyelőre senki sem hisz.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.