Van, amikor az idő, úgy tűnik, lassan telik, van, amikor repül. Ennek okát kutatta a lisszaboni Champalimaud Centre for The Unknown csapata.
A több évi kutatásban Joe Paton, a kísérlet vezetője személyesen is érdekelt volt: „Két barátomat súlyos baleset ért és az a néhány óra, ami aközött telt el, hogy megkaptam a hít és megtudtam, hogy túlélték, heteknek tűnt.”
Neurobiológiai szempontból az idő érzékelését azért nehéz vizsgálni, mert nem lehet közvetlenül visszavezetni egyetlen szervhez sem. Viszont a túléléshez alapvető, mert az élet függhet tőle. Ha például egy zsákmány rosszul ítéli meg a meneküléshez rendelkezésre álló idót. Az időérzék alapvető a környezetről szerzett információk helyes értékelésében és a belőlük következő cselekvés mérlegelésében.
A mechanizmus tanulmányozásában a kutatók az úgynevezett dopaminergikus neuronokra koncentráltak, amelyek felelősek a dopamin kibocsátásáért. Ez a vegyület az agy egyik legfőbb „üzenetközvetítője.”
A kutatók először megtanítottak egereket két hang közötti idő felbecsülésére, hogy több-e vagy kevesebb másfél másodpercnél. Néhány hónap alatt ezt már ügyesen csinálták. Jó válasz esetén – fejük jobbra vagy balra fordításával jelezve – jutalmat kaptak. Majd a fotometria technikáját alkalmazva mérték a dopaminergikus neuronok aktivitását és megállapították, hogy minél nagyobb volt, az állat annál rövidebbnek tartotta a két hang között eltelt időt és fordítva.
A kutatóknak sikerült manipulálni a neuronok aktivitását és amikor optogenetikai technikával csökkentették, az állatok ugyanúgy alábecsülték a két hang közötti időt.
A további kutatásokban azt vizsgálják, hogy ez az emberekben is így működik-e és hogy ebből erednek-e olyan szubjektív következmények, mint az unalom, vagy a figyelem lankadása. Azt ugyanis valamennyien tapasztaltuk már, hogy ha egy előadás, egy film, egy társasági összejövetel unalmas, akkor a vele eltöltött idő végtelennek tűnik, a szép dolgok viszont nagyon gyorsan lezajlanak, ahogyan azt nem véletlenül már a költők is sokszor megírták az elmúlt 3000 évben. Érdekes lenne annak a biológiai hátterét is megvizsgálni, hogy miért vannak emberek, akik minden igyekezetük ellenére mindenhonnan elkésnek….
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.