Krokodilokat általában a Nílusban, Ázsiában, Ausztráliában, Amerikai egyes vidékein lehet látni. De 163 millió évvel ezelőtt a Jura-korban ezek az kétéltűek azokban a vizekben vártak zsákmányra, ahol ma az európai kontinens terül el.
A történelem előtti krokodil, a leldraan melkshamensis kövületét Anglia déli részén, a Wiltshire grófságbeli Melkshamben találták meg és 150 évig a londoni természettudományi múzeum raktárában tartották. Előtte a legrégibbnek a geosaurinust tartották, amely 150 millió évvel ezelőtt élt.
Három méter hosszú volt, a meleg és sekély vizekben élő utolsó példányai közé tartozott. Hosszú éles fogai lehetővé tették számára, hogy polipokkal táplálkozzon, bár ezek akkor nagyobbak voltak, mint a maiak.
Az edinburghi egyetem kutatói éppen a fogai, a koponyája és az állkapcsa méretei és formái alapján feltételezték egy elődjének a létezését. Ezt a melkshami példány, amelyet most megvizsgáltak, igazolta is.
Nem a világ legszebb kövülete, de elmondja a fajta fejlődésének történetét és azt, hogy a krokodilok miként váltak az ökorendszer élenjáró ragadozóivá.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Skywatcher 2017.10.26. 12:38:35
Göbölyös N. László 2017.10.26. 13:04:59
ezneménvagyok 2017.10.26. 14:33:47
A krokodilok a jelen rendszertan szerint a hüllők közé tartoznak, bár ez a jövőben alighanem változni fog, mert jóval közelebbi rokonai a madaraknak, mint pl. a szintén hüllő teknősöknek, úgyhogy indokolt lenne egy külön osztályt létrehozni nekik. (Ez nem lenne ördögtől való és Linné sem forogna miatta a sírjában, mert ugyanez történt a halakkal is.)
Bocs a bő lére eresztett bevezetőért, egy a lényeg: a krokodil nem kétéltű. Akkor sem szerencsés ez a kifejezés, ha az életmódjára utaltál vele, mert a képen ráadásul egy szélsőségesen vízi életmódhoz alkalmazkodott állat látható, amely az uszonnyá alakult lábaival valószínűleg már ki sem mászott a szárazföldre.