Kenneth Libbrecht, a California Institute of Technology fizika osztályának igazgatója 59 éves kora ellenére gyermeki álmot dédelget. Létre akarja hozni a világ legnagyobb, tökéletes hópelyhét, amelynek minden oldala 2,5 cm. Ezen dolgozik 1990 óra. Bizarr érdeklődés egy csillagász részéről, aki részt vett a Ligo-programban, amely a gravitációs hullámok meghallgatását tűzte ki célul.
A hópelyhek iránti szenvedély akkor ébredt fel benne, amikor szülőhelyén, Észak-Dakotában megpillantott egy különlegesen szép hópelyhet. Először csak tanulmányozta a természet által alkotott képződményeket, majd maga is megpróbálta létrehozni azokat.
„A hókristály akkor képződik, amikor a levegőben lévő vízpára közvetlenül jéggé változik. Struktúrája aszerint változik, hogy miként változik a hőmérséklet és a nedvesség a felhő belsejében – magyarázta a La Repubblicának adott interjúban . Mint ahogy Nakadzsa Ukicsiro japán fizikus magyarázta még az 1930-as években: minél nagyobb a sebesség, annál bonyolultabb lesz a kritsályok kiágazása. ha viszont kevés a nedvesség, egyszerű formák, hatszög, vagy blokk formálódnak. Magas hőmérséklet mellett a hópehely lapos, hátszögű lesz. Ha az idő hidegre fordul, tűhöz hasonló lesz. De a formák lehetnek háromszögűek és hengeralakúak is.
Libbrecht egy különlegesen szépet szeretne alkotni. Véleménye szerint manapság a legszebbek a kanadai Ontarióban hullanak. Már 35 félét sikerült osztályoznia. Tízezer fényképet készített, a természetes és mesterséges kristályokról, némelyikből már postai bélyeg is készült. Öt könyvet írt tóluk és létrehozta a snowcrystals.com oldalt, amely már kultikus helynek számít a rajongók körében.
ma már elérte, hogy mesterségesen hozzon létre bonyolult pelyheket, amelyekhez néhány órára van szükség, míg az egyszerűbbekre elég néhány perc.
Pasadenában van egy laboratóriuma, amelyben egy frizsider, egy hőmérséklet-szabályozó és egy hardver helyettesítik a természetet. Egy monitorhoz kapcsolt tv-kamerával pedig meg lehet figyelni, hogyan alakulnak ki a kristályok.
Egy ikerpár-pehelyre a legbüszkébb, amelyek csaknem teljesen egyformák. „Idővel megtanultam, hogyan lehet elektromosan befolyáolni növekedésüket és formájukat, most már csak arra kell rájönni, hogy molekulárisan hogyan működik a dolog” – mondta a fizikus.
Ennek megértése pedig hasznos lenne a lézer és telekommunikációs eszközök fejlesztésében. Már vannak, akik tanulmányozzák a praktikusabb alkalmazást is, de ez Libbrechtet nem érdekli. A hópelyhek számára csupán műalkotások maradnak…
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.