A hímek szerepe egyes állati közösségekben már, úgy tűnik, nem fontos. Vannak olyanok, amelyikben csak nőstények élnek és a reprodukció mégis folytatódik.
A sydney egyetem kutatói a termeszeket vizsgálták és glyptomtermes nakajimai Japánban élő fajta 10 közösségéből 6-ban csak nőstényeket találtak. Még azt is ellenőrizték, hogy a királynő nem raktározott-e el korábban spermát és tojások nincsenek-e megtermékenyítve.
Megállapították, hogy ennek ellenére nincs lényeges különbség a vegyes közösségek és a hím nélküli közösségek között a kikelt tojások arányait illetően.
Ez arra mutat – magyarázzák a kutatók – hogy a hímek nem játszanak alapvető szerepet az állati társadalom fennmaradásában. Lehet, hogy ami a termeszeknél történt, az egy alkalmazkodási folyamat, hisz a hímek régebben náluk is nélkülözhetetlenek voltak. Azt is megfigyelték ugyanis, hogy a vegyes közösségekben is előfordul, hogy nem megtermékenyített tojásokból kikelnek termeszek.
A hím nélküli reprodukcióban nagy fejlődési lehetőségek vannak a kutatók szerint, mert segíti a különböző környezetekhez való alkalmazkodást. Azonos környezeti feltételek mellett az aszexuálisok kétszer olyan gyorsan szaporodnak, mint a vegyesek, mivel a nőstények elegendők a reprodukcióhoz és a gyorsabb növekedés segíti a közösséget az új körülmények közötti konszolidációban.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
David Bowman 2018.11.27. 13:19:57
David Bowman 2018.11.27. 13:21:23
frede 2018.11.28. 15:45:15
Reactor 2022.04.24. 23:18:31
Nem lövöm le a poént, vegyétek meg és olvassátok el.