Annak a pszichéje, aki hosszú ideig zord környezetben él, mint például a kutatók télen a Déli-sarkon él, energia-takarékosságból letargikus állapotba kerül.
A manchesteri egyetem kutatói vizsgálták azoknak az embereknek a viselkedését, akik a Déli-sarkon dolgoznak, és megváltozott tudatállapotot tapasztaltak náluk. Csökkentek például azok a védekező mechanizmusok, amelyek pszichológiai stressz kezelésére hivatottak, holott ezekre ilyen nehéz időkben inkább nagyobb szükség lenne.
A kutatók az ellentmondást azzal magyarázták, hogy a pszichológiai letargiával az agy energiát takarít meg, tudván, hogy a nehéz helyzet nem állandó, elmúlik a tavasz eljövetelével. Ez olyasmi, mint a pszichológiai hibernáció. Ha a jelen helyzet irányíthatatlan, az ember agya tartalékolja energiáit a jövő jobb körülményeire.
A vizsgált 27 sarkkutatónál ez a letargikus állapot különösen az alvás minőségében, általános érzelmi közömbösségben nyilvánult meg.
Ezt a jelenséget már korábban megfigyelték azoknál is, akik a Marson való hosszú tartózkodás szimulációiban vettek részt.
A felfedezés segíthet új pszichológiai stratégiák kidolgozásában azok számára, akiknek extrém körülmények között elszigetelten kell élniük.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
David Bowman 2019.01.07. 21:39:30