A tudomány már régóta kutatja a Húsvét-sziget moaijainak, a hatalmas szobroknak, valamint kőtalapzatoknak, az ahuknak titkát.
A kb. ezer, 12 méter magas szobor a sziget belseje felé fordul, mintha a sziget lakóit őriznél. Tekintették őket már ősi rituálék részeinek, a törzsek közötti vetélkedések kifejezőinek. Az továbbra is megmagyarázhatatlan, hogyan tudták elmozdítani, felállítani a hatalmas vulkáni tufa-tömböket.
A New York-i Binghamton egyetem kutatói újabb azt vizsgálják, hogy miért állították fel a szobrokat minden logikai rendszer nélkül össze-vissza, és arra a következtetésre jutottak, hogy a moaik és az ahuk az édesvíz források helyét jelölték.
A kutatók 93 megalitot vizsgáltak meg a sziget keleti részében. Ezeket még a 18. században, az európaiak megjelenése előtt állították fel olyan helyeken, ahol valószínűleg forrásokat találtak, amelyek lehetővé tették az öntözést a száraz, meleg éghajlaton.
Több korábbi kutató kimutatta, hogy a lakosság milyen nehezen jutott édesvízhez. Tény, hogy az amerikai tudósok nagyobb mennyiségű víz mellett minden alkalommal szobrot is találtak.
Megfejtésre vár még, hogy a szobrok magassága és a víz mennyisége között van-e összefüggés.
A szakemberek egy része vitatja ezt a magyarázatot azzal az ellenvetéssel, hogy a víz jelzésére nem lett volna szükség ilyen szobrokra, és fenntartják, hogy rituális és vetélkedési funkciójuk volt. Ha volt is vízjelző szerepük, az kisebb jelentőségű volt csupán.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kuglóf. Az 2019.01.30. 10:01:50
Szerintem elég lett volna egy kőrakás is, beleszúrva pápua nyelven, hogy ""KÚT ITT" és egy nyíl LEFELE.
Mindig élvezem mikor látom, milyen munkákból is lehetséges jól megélni.
Nick Reevers 2019.01.30. 19:44:58