A tünet hasonló, de álmatlanság sokféle van. Mi több, öt különböző altípusa van, amelyeket egyes emberek jellemző személyiségjegyei alapján lehet kategorizálni. Éppen ezért különböző módokon kell kezelni.
Ezt az amsterdami idegtudományi intézet kutatói mutatták ki, és tanulmányukat a Lancet Psychiatry-ban tették közzé.
A világ lakosságának mintegy 10%-a szenved krónikus álmatlanságban. Ez megnyilvánulhat abban, hogy nehezen alszanak el. vagy sokszor felébrednek éjszaka, vagy pedig korán felébrednek és képtelenek visszaaludni. A végeredmény azonban ugyanaz. Az alvásminőség drasztikusan csökken, amelynek számos következménye van. Ilyen a nappali aluszékonyság, koncentrációs nehézségek, memória-zavarok, de súlyos esetben elvezethet akár a depresszióba is. Mindennek ellenére az álmatlanság kevésbé ismert betegség, és az ellene használt gyógyszerek hatékonysága korlátozott. Éppen ebből indult ki az új kutatás: a megoldást a páciensek személyiségjegyeiben kell keresni.
A kísérletben mintegy 4000 ember vett részt, akiknek alvásminőségét 2010 óta elemzik on-line kérdőíveken keresztül. A kísérleti alanyoknak mintegy felének voltak olyan intenzív alvászavaraik, amelyek már egészségügyi problémákat okoztak nekik. Ennek alapján a kutatók elemezték a kérdőívekben adott válaszokban azokat a pszichológiai és érzelmi különbségeket, amelyek az álmatlanság súlyosságára és a kezelések hatékonyságára hatással lehetnek. Így tudták megállapítani az álmatlanság öt altípusát. Az máris kiderült, hogy az öt csoportból mindössze kettő olyan volt, amelynek tagjai pozitívan reagáltak a benzo-diazepin alapú gyógyszeres kezelésre, és csak egy, amely jelentős eredményeket ért el kognitív viselkedés-terápia hatására.
A tudósok szerint már a kutatás első eredményei igen ígéretesek, és azok elmélyítése rendkívül fontos lehet az álmatlanság okainak megértéséhez, és a személyre szabott kezelések kialakításában.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.