Egy Vainu nevű finn start-up kifejlesztett egy adatbázist, amely cégeket tart nyilván. Az archívumot egy algoritmus kezeli, és teszi lehetővé benne az információ-keresést. De a mesterséges intelligencia betanításához több százezer on-line cikket kell kielemezni, hogy kiderüljön például: az Apple szó a net óriására vagy egy mezőgazdasági cégre vonatkozik-e.
Ezt a munkát általában hivatásos programozók vagy a cég alkalmazottai végzik, ebben az esteben azonban a turkui és helsinki büntetésvégrehajtó intézetek elítéltjeit bízták meg vele.
Az eset sok vitára adott okot. A Vainu azzal érvel, hogy a rabok így értékes kompetenciákra tehetnek szert, az ellenzők szerint viszont igazi kizsákmányolás történik.
Mint a Vainu társalapítója, Tuomas Rahol asila elmondta, az ötlet váratlanul született. A cég egy gyakornokot vett fel az információk kiválogatására, de az nem volt elég. Minthogy székhelye ugyanott van, mint a finn börtönöket felügyelő szervezet (CSA), vezetőikben felmerült, hogy a rabok alkalmazása lehetne a megoldás.
A Vainu és a CSA együttműködése 3 hónapja tart, a cég a szervezetnek fizet, amelynek felelőssége eldönteni, hogy ebből mennyi illeti meg az elítélteket. A bérük egyébként ugyanannyi, mint azoké a dolgozóké, akik ugyanilyen munkát végeznek.
A finn börtönrendszerben egyébként a rabok munkavállalása bevett gyakorlat. Mint az egész világ számára progresszív lépései miatt. Az enyhébb bűnök elkövetői „nyitott börtönökben” élnek, ahol bizonyos keretek között folytathatják polgári foglalkozásukat is.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.