Új generációs kártyák, és más innovatív elektronikus eszközök készülhetnek a mágnesesség új formájával, amelyet egy nemzetközi kutató csoport fedezett fel. A kutatásban olasz, osztrák intézetek munkatársai mellett részt vett Nándori István, a Debreceni Tudományegyetem tanára, a fizikai tudományok doktora.
„Kimutattuk, hogy létre lehet hozni olyan új típusú mágnesességet, amelynél a jelenséget két különböző távolságra párhuzamosan felállított fémlap atomjai generálnak. Egyes anyagok, mint a vas, mágnesessé válnak a Curie-hőmérsékletnek nevezett kritikus hőmérséklet alatt. (Pl. ez a vas esetében 770 C fok). Ha az anyag alig kétdimenziós, vagyis a lapok vékonyak, ez a ferromágnesesség még létrejöhet, de általában nehéz tanulmányozni” – magyarázta Luca Salasnich, a padovai egyetem fizikusa.
A keletkezett mágneses jelenséget a kutatóknak azokkal a matematikai modellekkel sikerült megfigyelni, amelyet Giacomo Bighin, az osztrák tudományos és technológiai intézet, valamint Nicolo Defenu, a heidelbergi egyetem kutatói dolgoztak ki, együttműködve Nándori Istvánnal és Andrea Trombettonival, a trieszti nemzetközi főiskola munkatársával.
A számítások és a szimulációk kimutatták, hogy új mágneses jelenségek jöhetnek létre nagyon alacsony hőmérsékleten két, egymáshoz közel elhelyezett fémlapból. A kutatók által használt modell eredményei más fizikai rendszerek, például szupervezetők és szuperfolyadékok esetében is érvényesek. Ezzel út nyílik új technológiai alkalmazások felé az elektronikában.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.