
Norvég kutatók vizsgálták, hogy milyen tartósak azok a kapcsolatok, amelyek a Tinderen vagy más on-line társkeresőn keresztül jönnek létre.
Kiderítették, hogy csak nagyon kevés esetben hosszú életűek, inkább alkalmiak, egy éjszakások maradnak.
A Norwegian University of Science and Technology kutatóinak tanulmánya az Evolutionary Psychological Science-ben jelent meg.
A téma tanulmányozása céljából Trond Vikko Grontvedt és kollégái 269 norvég egyetemi hallgatónak (40% férfi – 60% nő) adtak egy kérdőívet, amelyben egy sor kérdés volt az alkalmazás használatát és a találkozások kimenetelét illetően. A diákok, akik valamennyien a Tindert használták, kijelentették, hogy átlag 100 kapcsolásuk volt potenciális partnerekkel. De a résztvevőknek csak a fele jutott el a személyes találkozásig, és 25% keresett eleve hosszabb távú kapcsolatot.
„Nem úgy tűnik, hogy a Tinder lenne a leghatásosabb eszköz a hosszú távú kapcsolat létrehozására, de mi csak a norvégiai helyzetet vizsgáltuk, lehet, hogy máshol más a helyzet” – nyilatkozta Grontvedt. De ugyanilyen szkeptikus Gareth Tyson, a londoni Queen Mary egyetem internet-tudományi tanszékének tanára, nem hiszi, hogy az on-line társkeresők meg tudnák változtatni a megismerkedés alapvető normáit, még ha más úton következne is be.
Tagadhatatlan, hogy az on-line és az off-line udvarlás között vannak különbségek – mondják a szakemberek- A legfontosabb különbség, hogy a Tinder és társai átalakítják az interakció idején és módját az élő beszélgetéshez viszonyítva. Aszinkron kommunikáció folyik. Az élőben történő találkozásnál egy kérdésre rövid idő alatt kell válaszolni, míg az on-line-on annyi ideig gondolkodhat valaki, ameddig akár kényelmesen megfontolhatja a választ. Egy 2017-ben végzett felmérés szerint például, ha valaki 3-4 órát vár a második üzenet elküldésével, nagyobb az esélye arra, hogy választ kap, mert komolyabban veszik. Ezt a stratégiát aligha lehet megismételni a valós életben.
Egy 2019-es felmérés viszont, amelyet a londoni Imperial College Business School diákjai végeztek, érdekes összefüggést talált. Húsz éven belül azok a gyermekek lesznek többségben, akik on-line kapcsolatból születtek. 2030-ra már 10-ből 4 lesz „e-bébi”. Úgy vélik ugyanis, hogy az on-line ismerkedéssel könnyebb megtalálni azt a partnert, aki megfelel az igényeinknek. Adatgyűjtésük arra utal, hogy a „21.századi típusú randevúk kora” végérvényesen 2035-ben köszönt be.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal
Burgermeister 2019.12.20. 08:30:34
Reactor 2022.04.24. 23:06:10
A Tinder elsősorban a nőknek jó, illetve a nagyon jóképű, vagy gazdag pasasoknak. A többiek csak az idejüket pocsékolják, no meg a pénzüket.