Dave Hakkens holland dizájnertől származik az ötlet. Ő találta fel azt a gépet, amellyel mindenki kényelmesen, saját garázsában reciklálhatja a háztartási műanyag-hulladékot.
A kezdeményezés, amelynek neve Precious Plastic, ma már kiterjedt az egész világra és mindenkinek ingyenesen kínálja a lehetőséget az önállóan végzett reciklálásra.
A műanyag a világ ökológiai rendszerének egyik legnagyobb problémája. A kormányok, különböző szervezetek, egyes emberek kezdeményezései nem elegendőek a veszély elhárítására. Az ENSZ adatai szerint a műanyagnak csak a 9%-a kerül újrahasznosításra.
A műanyag évtizedekig hasznos volt az emberiség számára és ezt a hasznosságot a reciklálás által meg is őrizheti, ha újrafelhasználható tárgyak készülnek belőle. Az emberek akaratán és ügyességén múlik. Ehhez ad ösztönzést a Precious Plastic Universe honlapja, https://preciousplastic.com/, amely a legapróbb részletekig leírja, hogy lehet megépíteni a recikláló gépet, milyen tárgyakat lehet készíteni az összezúzott műanyagból és akinek nincs kreatív vénája, arra is kap útbaigazítást, hogy miképp lehet létrehozni gyűjtőhelyeket, ahová el lehet vinni a hulladékot.
A történet 2013-ban kezdődött, amikor Hakkens diplomamunkaként megtervezte a V1-nek elnevezett gépet, amellyel össze lehet zúzni a műanyag tárgyakat. A kis törmelékeket ezután összepréselték és új tárgyakat készítettek belőlük: háztartási eszközöket, pingpong-labdákat, ütőket…
A diploma megszerzése után Hakkens úgy döntött, hogy ingyen rendelkezésre bocsátja a V1 tervét.
Később a társával kifejlesztették a V2-t, amely hatékonyabb a V1-nél. Azóta már elkészült a V3 és a V4 is. Einshovenben, ahonnan mindez elindult, a Precious Plastic székhelyén ma már több mint százan dolgoznak.
Hála az internetnek, a kezdeményezés terjed. „Szeretem a világháló erejét. Minkám fontos része. Válaszolnak a világ minden tájáról az alkotó emberek, akik rengeteget segítenek” – nyilatkozta a la Repubblicának Hakkens.
Ha a kezdeményezés még szélesebb körben ismertté válik, lehet, hogy minden városban létrejönnek a recikláló közösséget, amelyek a tárgyakat akár el is adhatják.
A honlapnak is van egy on-line üzlete, amely azokat a tárgyakat kínálja, amelyeket a közösségek készítenek.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
OkoskaTo:rp 2020.01.24. 16:23:18
2. Tök jó, ha összeolvasztod a műanyag hulladékot (egy rakás energia felhasználásával), hogy kevesebb helyet foglaljon. De használható tárgyak készítéséhez csillióért kell öntő-/nyomóforma. Kisipari termeléshez jó, de háztartási mennyiségekhez biztosan nem.
3. A legjobb, ha nem is keletkezik nálad műanyag hulladék. Mert nem veszed meg, ami nem kell. Vagy ami kell, azt nem műanyag csomagolásban.
2020.01.24. 19:14:13
BéLóg 2020.01.24. 19:38:47
A műanyagtól való megszabadulás EGYETLEN módszere a megsemmisítés, amit könnyedén meg lehet tenni 1000 fok fölötti hőmérsékleten.
Ennek költségét a műanyagelőállítók nyereségéből, vevői környezetvédelmi díjakból kell fedezni, miközben a műanyagra brutális betétdíjat kell kivetni, hogy azt a vevők ne kérjék, VISSZAVIGYÉK a boltokba, illetve mások összegyűjtsék helyettük.
Egy égető mögött olyan szűrőrendszerek lehetnek, ami tisztább levegőt fúj ki mint amit beszív. A hő fűtésre és gőzturbinához használható, a salak mennyisége a töredékrész-töredéke lenne. Még az is lehet, mehetne az aszfaltba vagy a cementbe, vagy a gumigyárba, mittudomén.
Ugyanitt Kínából visszamaradt garázsban is működő házi vasolvasztó-kohó eladó.
gyászhuszár 2020.01.24. 20:20:07
geegee · http://eszakonelunk.blog.hu 2020.01.25. 05:50:14
www.thelocal.se/20180328/thats-pant-the-story-behind-swedens-bottle-recycling-system
Pipas 2020.01.25. 08:23:36
Ilyen közösségek már létrejöttek, úgy hívják őket, hogy "vállalatok". :D Sőt olyan közösségek is létrejottek, amik segítenek eladni ezeket a tárgyakat, úgy hívják őket, hogy "boltok". Sőt, még olyan közösségek is vannak, amik erre pénzt adnak. Úgy mondjuk őket, hogy "bankok". :D
GyMasa 2020.01.25. 09:11:11
Mondjuk jobban körül kellene nézni?
Németországabn is ez a helyzet.
Legalábbis elméletben, mert bizony simán lehet német gyártmányú, de Pfand-mentes italokat is venni.
clemens 2020.01.25. 10:54:38