Patrick Kilonzo Mwaluéát méltán nevezték el „water man”-nek. A kenyai fiatalember a Tsavo hatalmas parkzónájában nőtt fel, a szafarik földjén, amelynek gazdag növény- és állatvilága van.
Csakhogy a 2016-ban bekövetkezett szörnyű aszály állatok százait juttatták a pusztulás szélére. Elefántok, bölények kaparták a földet, hogy vízhez jussanak. Elpusztult tetemek hevertek szerteszét. Ekkor a védett terület engedélyével Mwaluea gödröket ásott és ciszternás kamionnal hordta beléjük a vizet, hogy mentse a szomjazó állatokat.
A Facebookon meghirdetett a későbbiekben egy alapítványt, amely pénzt gyűjtött e célból, és az állatok itatása ma már fejlettebb, hatékonyabb módon, mesterséges vízmedencék létesítésével folyik tovább.
Közben új probléma is felmerült. A környéken a parasztok kukoricát termeltek, amelyet nagyon kedveltek az elefántok és rendszeresen lelegelték. Mwaluea ötletes megoldást talált: rábeszélte a parasztokat, hogy kukorica helyett termeljenek napraforgót, amit az elefánt utál, ők viszont hasznosíthatják, eladhatják a napraforgó magját, illetve a belőle préselt olajat. Ezenkívül, a napraforgó termesztése sokkal kevesebb vizet igényel.
Mwaluea programja jelenleg kísérleti stádiumban van. Az első eredmények biztatóak. Közben kiderült, hogy a napraforgónak van még egy előnye: vonzza a méheket és a fiatalember optimistán már arra gondol, hogy egyszer majd a méhészkedést is meg lehet próbálni. A méhek addig is poroznak, ami tudvalevően igen hasznos dolog.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Emmett Brown 2020.05.02. 23:00:40
Medgar 2020.05.03. 09:44:55
nemecsekerno_007 2020.05.03. 12:20:10