A Kilauea a legaktívabb a Hawaii-szigetek öt vulkánja közül a legaktívabb. 1983 óta rendszeresen kitör és a 2018-as kitörést 6,9-es erősségű földrengés kísérte, amelynek során egy addig inaktív zónából is láva ömlött. Kétezer embert kellett evakuálni – írta a La Repubblica.
A miami egyetem kutatói feltételezik, hogy a vulkáni kitörések okozói a nagy esőzések is lehetnek . A fentebb idézett esetben valóban hetekig esett. A víz ugyanis behatol a föld mélyébe és olyan nyomást gyakorol az ott lévő kövekre, hogy azok széttöredeznek és utat nyitnak a lávának.
A kutatók elméletük megerősítésére 1790-től napjainkig kielemezték a vulkán kitörésének körülményeit és kiderítették, hogy az esetek 66%-ában ezek nagy esőzések után következtek be.
Modellek segítségével kiszámították, hogy 2018-ban az esővíz nyomása a föld alatti rétegekre több 100 ezer Pascal nyomás nehezedett és ez hozzájárult a vulkán belső szerkezetének meggyengüléséhez.
A szakemberek szerint, ha ez bebizonyosodik a további kutatásokban, erős esőzések után fokozott figyelmet kell szentelni a vulkánoknak és figyelmeztetni kell a területen élőket a vulkánkitörés veszélyére.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.