Az amerikai szövetségi bíróság engedélyezte az RMS Titanic Inc. roncskutató társaságnak az 1912-ben jéghegynek ütközött és elsüllyedt óceánjáró távírójának felszínre hozását.
A társaság azt tervezi, hogy a műveletet ROV-val (Remotely Operated Underwater Vehicle hajtja vére.
A bíróság azzal indokolta az engedélyezést, hogy a távírónak „történelmi, tudományos és kulturális értéke” van, nélküle nem lehetett volna segítséget hívni, nem lettek volna túlélők, és a roncsokat sem találták volna meg soha.
A bíróság 2000-ben még megtiltotta a hajó tartozékainak felszínre hozatalát, amely iránt akkoriban nagy volt az igény James Cameron világsikert aratott filmje, és hozzá kapcsolódó dokumentumfilmek kapcsán. Húsz évvel később viszont már attól lehet tartani, hogy a Titanic mindenestől az enyészeté lesz.
A sors iróniája, hogy éppen az a rész ment tönkre a legjobban, ahol a táviró van. A kiemelést augusztus végére, szeptember elejére tervezik.
A ROV-ot a szakemberek irányítják a helyszínen egy hajóról. Lokalizálja a Marconi-lakosztályt, ahol a telegráf áll, és egy hozzákapcsolt speciális eszközzel kiemeli azt 3800 méteres mélységből.
A műveletet 3D szimulációval már elpróbálták, és lesz még egy próba karibi mély vizeken.
A társaság egyébként az 1980-as években mintegy 5 ezer tárgyat emelt ki a Titanic maradványaiból, köztük tányérokat, dekorációkat, hajcsatokat. A távíró viszont új információkat is adhat azokról az üzenetekről, amelyeket az ütközés után és az elsüllyedés előtt váltottak rajta.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.