Kanadában találták meg a British Columbia Egyetem kutatói kimberlit-minták tanulmányozása közben egy elveszett kontinens nyomait.
A kontinens 150 millió évvel ezelőtt tűnt el, de nyomai megmaradtak a gyémántokban, amelyeket a Grönland közeli Baffin-szigeten bányásztak ki, miközben a sziklás anyagú kimberlitet vizsgálták, amely gyakran tartalmaz drágaköveket.
Az Észak-Amerikai Craton, amely Skóciától Észak-Amerikáig húzódik, 150 millió éves. Ennek egy darabját találták meg a gyémántban. A craton a kontinentális kéreg legkeményebb, legstabilabb, legrégibb része, geológiailag százmillió év alatt sem változott sokat. A kimberlitet felfelé haladó útján hozza magával, rengeteg olyan információval együtt arról, hogy mi történik a Föld felszíne alatt.
Az előző adatok a Föld lemezeiről olyan mintákból származtak, amelyek a felszíntől kevésbé mélyről, 1-10 km mélységből származtak.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.