Az 1993-ban készült, Peter Weir rendezte Truman show című film egyik híressé vált jelenetében a címszereplő Jim Carrey egy darab szappannal űrhajós sisakot rajzol a tükörben látszó fejére, belekacsint a tükörbe, és beleszól, amely egy kamerát rejt: „Ez ingyen van.”
Truman ekkor jön rá arra, hogy az ő világa nem valódi, hogy ő az egész világon látható tv-show sztárja. Minden cselekedetét felveszik a tv-kamerák és felesége, barátai is profi színészek. Kis városa egy kupola belsejében van, amelyet a tv-producerek felügyelnek. A keserű szatíra egyike a média-manipuláció legkegyetlenebb ábrázolásainak.
A film megjelenése óta nevét adja ez pszichológiai zavarnak. Aki ebben szenved, azt hiszi, hogy állandóan figyelik. A kifejezést Joel gold, a New York University School of Medicine pszichiátere és testvére, Ian találták ki 2008-ban. Gold elmondta a Business Insidernek, hogy páciensek százaiban találja meg ezt a fajta paranoiát. Szerinte nem a film indította el. A történelem folyamán mindig voltak emberek, akik azt hitték, hogy koruk valamelyik technológiájával figyelők őket. Régebben voltak, akik azt hitték, hogy mágneses mikrohullámokkal figyelik őket, vagy olyan gépekkel, amelyek meg tudják változtatni a magatartásukat. Amikor a Truman Show megjelent, a zárt láncú tv lett ez az eszköz.
A pszichológiában a rögeszmék olyan gondolatok, meggyőződések, amelyekhez valami ragaszkodik annak ellenére, hogy nyilvánvalóan az ellenkezője az igaz. Mentális betegség, mint a skizofrénia vagy a bipoláris zavar. Ez rosszabbodhat, de javulhat is, pszichoterápiával vagy gyógyszerrel, de gyakran krónikussá válik.
Gold 11 éve tanulmányozza ezt a betegséget. Testvérével együtt könyvet is írt a megnyilvánulási formákról Suspicious Minds (Gyanakvó lelkek) címmel. A páciensek általában azt gondolják, hogy életük nem valóság, hogy állandóan figyelik őket, vagy hogy nem ők irányítják az életüket. A pszichiáter legalább hetente egy ilyen témájú e-mailt kap. Mondtak már neki olyasmit, hogy ő egy színész, aki pszichiátert játszik, vagy ugyanezt a saját családtagjairól, de még gyakoribb, hogy úgy érzik: mindenki őket figyeli, nincs is magánéletük.
Némelyek azt hiszik, hogy egy külső erő akadályozza őket abban, hogy megtegyék, amit szeretnének. Az egyik páciens azt hitte, hogy élete hasonló a Patkányhajsza című filmhez, amelyben 2 millió dolláros kincset kell embereknek megtalálniuk, és szupergazdagok fogadásokat kötnek rájuk.
A technológia fejlődésével a rögeszmék új sztárjai a videójátékok lehetnek. A páciensek gyakran hiszik, hogy akaratukon kívül benne vannak egy videójátékban, és nem tudnak szabadulni belőle.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
bandiras2 2020.11.26. 19:25:12
Tudják a napirendedet. Mikor hol jártál, jársz. Ezt alapesetben forgalmi információkra, dugófigyelésre használják. Ismerik a zenei preferenciádat, politikai hovatartozásodat, ismeretségi hálózatodat. És ez nem minden. Időbélyegzővel. A video nagy része nem erről szól, de onnantól érdemes nézni annak aki ért angolul:
youtu.be/k0lyTxL1bto?t=838
steery 2020.11.26. 20:52:54
birkamenet 2020.11.26. 22:56:21