A mesterséges intelligencia hanyatló kora fenyeget – állítja a Business Insider. A múlt század 50-es éveiben a tudósok biztosak voltak abban, hogy két évtizeden belül sikerült olyan AI-t készíteni, amely nem különbözik az embertől. A lelkesedés után némi lehangoltság következett, majd a 80-as évektől megint jött egy erőteljes pozitív hullám.
Ma azonban a robotok automatikus tanulását akadályozzák a felhasznált technológiák. Annyit tanulnak, hogy stresszállapotba hozzák az anyagokat, amelyekből épülnek: a neurális hálókat, amelyekre szükségük van, hogy működni tudjanak.
A hardver, amelyet integrálni kell a mesterséges neurális hálóba, közelít a telítettséghez. Új paradigmára van szükség, a mesterséges intelligenciát le kell kapcsolni a HD-ról. A tudományos közösség ebbe az irányba orientálódik. Az automatikus tanulás olyan rendszer, amellyel mindig többet, mindig jobban kell tanulni. Ilyenek például a hangasszisztensek, amelyekkel az okostelefonok vannak ellátva és amelyek arra törekszenek, hogy minél jobban elsajátítsák szokásainkat, ízlésünket.
Az Open AI egy nemprofit kutató cég, amelyet Elon Musk és Sam Altman alapított 2015-ben. Itt robotok tanítják a robotokat, neurális hálókkal, amelyek ugyancsak mesterséges neuronokat használnak, hogy kifejlesszék az emberi agyat tipikusan emberi tanulási modellek elsajátítására, összetett problémák megoldására. Ezek a neuronok bővítik ki a jelenleg használt anyagok lehetőségeit.
A mesterséges neurális hálók chipjei kezdik elérni kapacitásuk maximumát, ezért alternatívákat kell keresni. Ezzel a témával foglalkozik több munkacsoport és ez áll az Európai Bizottság figyelmének középpontjában is.
2021 januárjában 3,5 millió euróval finanszírozták a birminghami Aston egyetem tanulmányát, amely azzal foglalkozik, hogyan lehet felhasználni az emberi agy őssejtjeit egy mikrochipben, hogy alkalmassá tegyék a problémamegoldásra, még pedig a jelenleginél kevesebb energia-szükséglettel, mivel az energiafogyasztás szintén olyan probléma, amely korlátozza az AI-t.
A programban, amelynek neve NEU-CHIP, nemzetközi gárda vesz részt és a következő három évben várják tőlük az első eredményeket.
A montreali AI National Institute for Scientific Research – Energy Materials Telecommunications-ben egy munkacsoport Roberto Morandotti olasz fizikus vezetésével olyan mikrofotonikus eszközök kifejlesztésén dolgozik, amelyek energia-takarékosok, a fény felhasználásával növelik a mesterséges neurális hálók kapacitását.
A nulla kibocsátású alapanyag ökofenntartható marad használat után is.
A fényrészecskék, azaz a fotonok a jövőben egyre szükségesebbek lesznek: az önjáró autók forgalomba állítása, vagy a távgyógyítás csak akkor lesz lehetséges, ha a szükséges adatokat, képeket azonnal, valós időben lehet továbbítani.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.