Mats Strandberg svéd író Az éjszaka szörnyei című könyvét gyerekeknek szánja. A trilógia első része kutyákról szóló fantáziákat tartalmaz, amelyek súrolják az álom és a valóság határát.
Az egyik történetben a Frank nevű magányos kisifiút megharapja egy kutya, ezért minden éjjel ő maga is kutyává változik. Ez nem rémiszti meg, mert a kutya kedves, de kettős identitását nem árulhatja el senkinek.
Az író interjút adott a Repubblicának.
-Honnan jött az ötlet?
-Barátaink kis kutyája adta. Elképzeltem, mi történhet, ha valakit megharap. Horroríró vagyok és bár könyv gyerekeknek szól, a horror szűrőjén megy át.
-Mi a könyv üzenete?
-Az identitás keresése, a barátokra találás. A bátorság. Frankot megverték a társai, félénk, de titkolja. Helyette fantáziál. A történet ihletője kicsit a Superman iránti szenvedélyem is, neki is el kell rejtenie, hogy hős. Az üzenetek egyike az is, hogy bátorságot kell lelni akkor is, ha azt hisszük, hogy nincs. Azt akartam, hogy a gyerekek Franknak lássák magukat és elgondolkodjanak azon, hogy az emberek veszélyessé válhatnak, ha félnek tőlük.
-Mikor lehet elmesélni egy horrotörténetet egy gyereknek?
-Svédországban már egy 6-9 évesnek is. Fontos beszélnek a kicsiknek a félelmekről, nehogy később tévesen ijedjenek meg valamitől, aminek nem találják az értelmét. A történetnek azonban szórakoztatónak, humorosnak kell lennie és világos szabályokkal kell rendelkeznie.
-Mi tetszik a könyvben leginkább a gyerekeknek?
-Hogy egy olyan gyerek, mint ők, hős lesz, és titkai vannak. Örülök ennek, mert hét éves koromban én is ilyen voltam.
-Kik az Ön példaképei?
-Astrid Lindgren, mert történeteinek gyerekei árvák, szegényes, sok nehézséggel kell megküzdeniük, aztán hősök lesznek. A másik kedvencem Stephen King. A könyveit 10 éves koromban kezdtem el olvasni. De sok más példám is van, amelyek felnyitották a szememet az irodalom hatalmára. Az amikor annyi idős voltam, mint Frank, anyámnak ízületi gyulladása volt, nem utazhattunk. Az élményeket az olvasás pótolta.
-Az Amíg élünk című könyve egyfajta visszaszámlálás a világvége felé?
-Igazi kihívás, hogy sikerült érdekessé tenni egy regényt, amelynek az elején lehet tudni a végét. Azokból az amerikai filmekből indultam ki, amelyek a világ végét ábrázolják és elképzeltem, hogy milyen lenne úgy élni, hogy tudjuk: egy bizonyos napon megszűnik a Föld. De a könyvben más is van: szerelem, politikai elbeszélés, krimi és főleg emberi kapcsolatok. Ismerjük a vég időpontját, de hogyan lehet addig élni az órával, amely efelé tiktakkol? Deprimálónak tűnik, de állítom, hogy nem az. Sőt, amikor az ember elképzeli a katasztrófákat, nem várt, meglepő dolgok kerülnek elő. És itt párhuzamot látok a coviddal. A helyzet nem ugyanaz, mert ebből kikerülünk, de a legnehezebb helyzetekben nemcsak rossz, hanem a legjobb is előjön az emberekből.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.