A Stanford egyetem kutatói alkották meg 2021 januárjában azt az algoritmust, amely műtárgyakon keresztül próbálja megérteni az emberi érzelmeket. Nevét a görög vadászistennőről, Artemisről kapta.
A kísérletben 6500 ember vett részt, akik összesen 81 ezer festményt néztek meg és értékeltek a Wiki Arton. A mesterséges intelligenciát arra képezték ki, hogy a reagálások alapján 8 érzelmi kategóriában osztályozza a videón bemutatott műalkotásokat, és a választást szövegben is megindokolja. Kiderült, hogy az ArtEmis képes megfejteni egy festmény alakjainak lelkiállapotát. Például Rembrandt Szent János lefejezése című képén le tudta olvasni az elégedettséget Salome arcáról. Egy portré szemeit „szomorúnak és magányosnak” minősítette, míg számára a félelmet többek között Salvador Dalí Az emlékezet múlandósága című alkotása jelentette.
A kutatók abban bíznak, hogy képesek lesznek olyan algoritmust készíteni, amely asszociálni tudja a konkrét tárgyakat olyan absztrakt gondolatokkal, mint a szabadságvágy vagy a szerelem, képes lesz akár a legszürreálisabb metaforákat alkotni, vagy pedig személyes tapasztalatokra való utalásokat tenni.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.