Tizenöt évi restaurálás után az Egyiptomba látogatók újra megtekinthetik a III. dinasztiabeli Dzsószer fáraó „déli sírhelyét” Szakkarában. A 4600 éves „lépcsős piramishoz” tartozó temetkezési hely mindenekelőtt kék fajansszal díszített sírkamrájáról volt híres. Nagyon leromlott állapotban volt és többször ki is fosztották az évezredek során.
A sír, amelyet 1928-ban fedezett fel a brit Cecil Mallaby Firth és a francia Jean-Philippe Lauer, 28 méterrel a homoksivatag alatt fekszik, egy hosszú kőfolyosó vezet hozzá, majd egy félelmetes, 7,5 méter széles kút. A földalatti komplexumot megerősítették, biztonságossá tették, kitisztították, és megfelelően ki is világították. Elmúlt már az az idő, amikor a régészek koromsötétben, göröngyös utakon botladozva keresték a föld alatti kamrákat.
Dzsószer kr.e. 2667 és 2648 között uralkodott, és két sírhelyet kapott. Ennek szimbolikus jelentése lehetett, az egyik elképzelés szerint azért, mert egyaránt volt Alsó- és Felső-Egyiptom ura, a másik szerint azért, mert hogy az egyikben folyt a mumifikálás. A két elmélet egyébként nem zárja ki egymást. A lépcsős piramis és a temetkezési hely építőjének a kor polihisztorának, Im-Hotepnek tulajdonítják, aki egyben az ókori Egyiptom leghíresebb orvosa is volt.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.