A wales-i születésű író Zoom videón mutatta be a világsajtónak új krimijét. A Soha arról szól, hogy miként jut el az emberiség a harmadik világháborúig.
A regény napjainkban játszódik és az amerikai-kínai konfliktus áll a középpontjában. 700 oldala tele van feszültséggel, ahogyan azt már megszokhattuk Ken Follett-től. A történet a Szaharában kezdődik, ahol két ügynök nyomoz egy nagy hatalmú kábítószerkereskedő terrorista csoport után, majd a helyszín Kína és az Egyesült Államok lesz, ahol első ízben választanak nőt elnöknek egy bizonyos Pauline Green személyében.
Follett 1949-ben született Cardiffban egy adóellenőr fiaként. Egy helyi közkönyvtárban alapozta meg írói pályafutását, Shakespeare és Roald Dahl volt a kedvence. Filozófiából diplomázott, újságíróként dolgozott, mielőtt író lett. Szinte nem volt olyan könyve a Tű a szénakazalban-tól A tűz oszlopaiig, amely ne kelt volna el több millió példányban. A csúcs eddig A katedrális volt, amelyet 26 millióan vásároltak meg szerte a világon.
Az új regény egy kérdésből keletkezett, amely sokáig foglalkoztatta az írót: mi akadályozza meg egy új világháború kitörését? A kérdés A titánok bukása írása közben merült fel benne. Tanulmányozta az első világháború kitörésének történetét, és gondolkodott a konfliktusok genézisén. Rájött, hogy 1914-ben olyan háború robbant ki, amelyet senki nem akart. Majd jött a második világháború. Megtörténhet-e ez napjainkban?
Erre építette fel politikai krimijét, amelynek hátterében a két nagyhatalom rivalizálása áll. De vajon mi lesz a szikra, mint az első világháború esetében a szarajevói merénylet?
Follett-et nem maga a háború érdekli, hanem az a politikai-filozófiai alap, amely fokozatos eszkalációval háborúig fejlődik, sokszor az emberek akaratán kívül. Példaként Lyndon B.Johnson amerikai elnököt és a vietnami háborút említi, vagy azt, ahogy Tony Blair belerángatta George W.Bush az iraki háborúba. „Az az érzésem, hogy a világ ma nagyobb veszélyben van, mint bármikor” – mondja az író, és a veszélyek között nem felejti megemlíteni a klímaválságot sem.
A Soha világpremierje kapcsán elárulta a siker titkát: „Szeretem, ha az olvasók beleélik magukat a történetbe. Nincsenek üzeneteim, de érzelmeket akarok gerjeszteni.” Egyúttal hisz a történet, a képzelet erejében, és a politikai korrektségben. Ez utóbbit azért tartja fontosnak, mert nem akarja, hogy vitatható gondolatok elvigyék az olvasót a történettől. Azt is megtudhatta a világ, hogy Ken Follett nem készül memoárt írni, mivel saját életében elmondása szerint „nincs drámai feszültség”, és mindennapjai aligha érdekelnének bárkit is.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.