A jelenre kell koncentrálnia annak, aki békésebben akar élni. A szakember olyan stratégiákat tanácsol, amelyek legyőzik a stresszt és segítenek a rossz mentális szokások megváltoztatásában.
Egy példatörténet szereplője, bizonyos Giacomo nyugtalankodik egészségi állapota miatt. Keresgéli az interneten, hogy mi baja lehet és megrémül. Aztán arra gondol, hogy kimerült lehet. Vagy depressziós. Hogyan kerülhet ki ebből a negatív spirálból?
„Ne gondolkozz túl sokat című könyvében Nick Trenton amerikai pszichológus összegyűjtötte mindazokat a technikákat, amelyek ebben segítenek.
Trentonnal a Repubblica készített interjút.
-Miért negatív túl sokat gondolkodni?
-Ez ma a legjobban elterjedt probléma. Állandóan töprengünk valamin, stresszelünk és boldogtalanok vagyunk. Képtelenek vagyunk a jelenre koncentrálni és békésen élni jelenlegi életünket. Állandóan hadakozunk valami ellen, ami már megtörtént, olyan dolgok ellen, amiket már nem tudunk megváltoztatni, vagy olyan dolgok ellen, amelyek esetleg bekövetkezhetnek, de ez egyáltalán nem biztos. A múltat nem tudjuk megváltoztatni, a jövőre nem tudunk hatni, jobb, ha megmaradunk a jelennél. A múltban az embernek valószínűleg nem volt ilyen problémája. Ma sokan jólétben élnek, céljaik bonyolultabbak, nemcsak az élelemre, a legszükségesebbekre kell gondolniuk és ez eltávolítja őket a jelentől.
-Meg lehet szabadulni ettől a stressztől?
-Vannak eszközök, technikák, amelyek segíthetnek. Én magam is kipróbáltam ezeket évekkel ezelőtt. A legelső és a legfontosabb dolog felismerni, hogy vannak rossz szokásaink, és csak ezután lehet elindulni, hogy megszabaduljunk tőlük.
-Ön pozitív és negatív gondolatokról ír. Mi a különbség közöttük?
-Vannak gondolatok, amelyek erőssé teszik az embert, és vannak, amelyek letaglózzák. Ezt lehet kontrollálni. Ha azt gondolom, hogy boldognak kell lennem, elérhetem egy elfogadható szinten. A rossz gondolatok így nagy hatással tudnak ránk lenni. Sokszor velünk vannak gyermekkorunk óta és mivel olyan régen velünk vannak, azt hisszük, hogy normálisak.
-A megoldás tehát kevesebbet gondolkodni és többet relaxálni?
-Kontrollálni a gondolatainkat az egyik legnehezebb dolog. Ha valami fizikai dolgot akarunk csinálni, tudjuk, hogy bizonyos erőre van szükségünk, de minél inkább kötelezem magam arra, hogy valamire gondoljak, annál inkább megmarad a fejemben. Mondok egy példát: ha azt gondolom, nem gondolok egy elefántra, az elefánt befészkelődik az agyamba.
De azért vannak módszerek a kevesebb gondolkodásra. Kerülni kell a stresszelő tényezőket, illetve másképpen kell megítélni azokat, csökkenteni kell a hatásukat. Ne gondoljunk a múltra, és a jövőre, csak a jelenre.
-Néha azért stresszelünk, mert túl sokat vállalunk, nem tudunk nemet mondani annak, aki valamit kér tőlünk. Hogyan csináljuk, hogy ne legyen bűntudatunk, és ki tudjuk vonni magunkat?
-Ha nemet mondunk és utána azonnal bűntudatot érzünk, meg kell állnunk és meg kell hallgatnunk a belső hangunkat. Lehet, hogy azt mondja, hogy egoista vagyok. Ekkor meg kell győznünk magunkat, hogy nincs igaza, fontos a saját egészségünk is.
-Ön arról is ír, hogy el lehet jutni a zen állapotba. Hogyan?
-Én is ebbe az irányba haladok és a tudományos kutatás is. A stressz és a feszültség abból adódik, hogy különbség van a vágyaink és a valóság között. Ha nem tudjuk összeegyeztetni a kettőt, akkor a zenhez folyamodunk. Akkor tudjuk elérni, ha hagyjuk magunkat abba az illúzióba ringatni, hogy el tudjuk érni céljainkat. De éppen az ellenkezőjét kell csinálni. Lazítsunk és egyszerűen csak éljünk.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Helló Leó! 2022.06.14. 20:59:44