Egy olasz kutatás első ízben mutatta ki, hogy transzkraniális mágneses stimulációval (TMS) nemcsak az Alzheimer-kór előrehaladását lehet lassítani, hanem a páciensek mindennapi életminősége is javulhat. E nem-invazív módszer eredményességét mutató kísérlet, amelyet a római Santa Lucia kórház és a ferrarai egyetem közösen végzett, jelenleg a 2.fázisban van, 50 pácienst figyeltek meg 6 hónapon keresztül. Az eredményeket a Brain című szaklapban tették közzé.
Ez új távlatokat adhat a rettegett betegség jövőbeli, nem csupán gyógyszeres, hanem fizikai megközelítésű gyógyításában – írja a Repubblica.
A Giacomo Koch professzor által vezetett kísérletben 50, az Alzheimer-kór enyhe, vagy mérsékelt stádiumában lévő betegeket véletlenszerűen osztották két csoportra: az egyik csoport heti gyakorisággal kapott TMS-t, a másik pedig csak placebo-stimulációt. A végén a TMS-szel kezeltek sokkal jobb eredményeket mutattak egy egész sor klinikai skálán, amelyeket a kognitív funkciókat mérik, különösen a Clinical Dementia Rating-Sum of Boxes-ban (ezt használják azok, akik az Alzheimer elleni anti-amiloid gyógyszereket fejlesztik ki),mint a kontroll-csoport: közel 80%-os csökkenést mutatott be náluk a betegség tüneteinek előrehaladása. Kognitív tevékenységük nemcsak klinikai értelemben stabilizálódott, hanem mindennapi életük is jobb lett.
A TMS-t már jó ideje alkalmazzák az ideggyógyászatban például agyvérzés vagy Parkinson-kór esetén, és elektromágneses mezők alkalmazásán alapul. Ellentétben a közelmúltban kifejlesztett gyógyszerekkel, amelyek a beta-amiloid lerakódásokra, vagy a tau protein halmokra hatnak (ezek a mérgező anyagok halmozódnak fel az Alzheimer-betegek agyában), ez a módszer a bajok gyökerére, a szinaptikus plaszticitásra hat, amelynek mechanizmusa az emlékezetért felelős és amelyet a betegség folyamatosan rombol.
A mágneses mezők nem invazív módon hatolnak át az agyon, és az elektromágnesesség elve alapján amikor az ingerek a neuronok szintjére érnek, egy olyan mágneses mezőt hoznak létre, amely újra aktiválja a méreganyagok által károsított sejteket.
Mivel a kognitív funkciókkal, a memóriával és a figyelemmel kapcsolatos köröket akarták stimulálni, a kutatók a TMS-t a precuneusra irányították, amely szoros kapcsolatban áll ez a funkciókban részt vevő halántéklebennyel.
A személyre szóló kezelés érdekében a kutatók a elektroenkefalogramm TMS-t egy neuro-navigáviós rendszerrel kombinálták. Így pontosan meg tudták határozni minden páciens esetében a károsodás határait és a mágneses mező megfelelő adagolását. „Ez a személyre szóló kezelés nagyon fontos, mert a gyógyszerek mindenki számára egyformák, míg a TMS mértéke változtatható” – mondta Koch professzor. Ráadásul a páciensek jól tollerálták a kezeléseket, nem jelentkeztek senkinél komoly mellékhatások.
A WHO adatai szerint a világon több mint 55 millió ember él valamilyen demenciával, és ez az esetek 60-70%-ánál Alzheimer. Az előrejelzések szerint egyre gyorsabban szaporodik, 2030-ra már elérheti a 87 milliót.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.