A virágok gyenge áramot bocsátanak ki, hogy jelezzék az őket beporzó rovaroknak, hogy van nektár a pártájukban.
“ Amikor egy méh vagy darázs közeledik a virághoz, látni lehet, ahogy a pollenmagok ráugranak, még mielőtt leszállna. Csodálatos -
mondja Daniel Robert, a bristoli egyetem kutatója, aki kollégáival felfedezte, hogy ennek a jelenségnek az oka a növény és a rovar elektromos potenciálja közötti különbség. A rovar pozitív töltésű, a virág negatívan töltött gyenge elektromosságot fejleszt ki. Ezek nagyon gyengék, általában 30 voltosok, de elegek ahhoz, hogy a kommunikáció bizonyos formája létrejöjjön közöttük - adja hírül a Science Express.
A virágok, tehát, nemcsak illattal, színnel, formával vonzzák a beporzást végző rovarokat, az elektromosság is szerepet játszik. Ha a virág elektromosan töltött, ez azt jelenti, hogy van nektárja. Ha nem töltött, a rovar megtakaríthatja a látogatást.” A virág nem okozhat csalódást a rovarnak, nem érdeke, hogy hazudjon. Azt nem tudjuk, hogy a rovar hogyan veszi észre a jelet, ez a legközelebbi kutatásainknak a része.”- magyarázta a kutató.
A bristoli egyetem kutatói egy sor kísérletet végeztek, mielőtt eljutottak ehhez a következtetéshez. Ez a kutatásban egy egészen új terület, nulláról indulnak. Munkájuk során mérték az elektromos
tereket darazsak és petúniák között virágzás idején. A csapat fizikusai építettek egy kis radar dobozt, amellyel mérték a darazsak elektromos töltetét. Ezek a rovarok repülés közben töltődnek fel porokból.
Készítettek teszteket cukrozott művirágokkal is, amelyeket miniatűr elektródákkal töltöttek fel. Így meg tudtak győződni arról, hogy a darazsak, ha van választási lehetőségük, csak olyan virágra szállnak, amelynek van elektromos tere. Nem látogatják azokat, amelyeknek elektronos töltésük nincs vagy nagyon gyenge, nem éri el a 10 voltot, akkor sem, ha cukrozott a pártájuk.
A laboratórium rendelkezik három kaptárral, ahol olyan virágokkal is kísérleteznek, amelyekre kis elektródákat szerelnek fel. A felfedezés kapcsán még vannak megválaszolatlan kérdések, mivel nem ritka látni, hogy beporzó rovarok egymást követik ugyanazon a virágon. Az elektromos potenciál növényenként változik és nem ismeretes, hogy ez egybeesik-e az új nektár termeléssel. Egyes fajták csak egészen kis mennyiségű nektárt szabadítanak fel, így sok rovar látogatja őket, ami jobb beporzást biztosít. Más növények annyit, ami jól lakatja a méhet egyetlen látogatás során.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.