John Kuo Wei Tchen és Dylan Yeats Yellow Peril! An Archive of Anti-Asian Fears címmel könyvet irt az ázsiaiakkal kapcsolatos negatív amerikai sztereotípiákról.
A szerzők bevezetőben utalnak Mingre, a Mongo planéta kegyetlen császárára, aki Flash Gordon kegyetlen ellensége és Fu Manchu mandzsu bűnözőjére, akit Sax Rohmer tolla alkotott. Ő a fehér faj ellen harcolt démoni ravaszsággal és a keleti tudományok felhasználásával. De véleményük szerint ezek csak néhány példák azokból a sztereotípiákból, amelyek annak a kollektív érzésnek a nyomán keletkeztek, amely a sárga veszélyt tartotta a nyugati világ elleni legnagyobb fenyegetésnek.
„Érdekes, hogy ezek a diszkriminatív történetek éppen abban az országban születtek, amelyben megalakulása óta sok nép él együtt” - mondja Tchen, a New York-i egyetem tanára, aki kielemezett nagyszámú, művészi értékű dokumentumot, amelyekben feketék, írek, indiánok, zsidók, de főként ázsiaiak voltak a történelem során a faji hátterű és az amerikai kulturális ipar által terjesztett iróniának a célpontjai.
A második világháború alatt és után a japánok iránti mély gyűlölet volt ennek a magatartásnak a csúcspontja. És ebben a légkörben „a sárga faj sötét alakjai vagyonokat szereztek a kiadóknak, akik nem voltak ugyan szükségképpen rasszisták, de jól tudták, hogy a japánokkal és általában a keletiekkel szembeni negatív érzelmek megsokszorozzák a könyvek, folyóiratok, filmek sikerét.”
A könyvben a szerzők dokumentálták,hogy az első ázsiai karikatúra Vilmos császár Németországában született. A német uralkodó, mivel egyik rokona vereséget szenvedett egy csatában a japánoktól, 1905-ben rendelt egy művésztől egy olyan képet, amelyen egy sárkányon lótusz pózban ülő és fenyegető tekintetű Buddha látható, a háttérben viharfelhőkkel. Bár, mai szemmel nézve, a képnek nincs nagy propagandisztikus hatása, a szerzők szerint ez volt az elindítója az ázsiaiakkal szembeni averzió karikaturális megjelenítésének.
Tchen úgy véli,hogy ennek a magatartásnak a gyökerei az angolszász fehér és protestáns kultúra védelmi rendszerében gyökereznek
„Bár a mai helyzet ebben az összefüggésben teljesen más, van egy alapvető kettősség, amely jellemzi a világ e két pólusának viszonyát - magyarázza Dario Fabbri olasz újságíró, Amerika-szakértő - Az amerikaiak kétféleképpen tekintenek Ázsiára. Egyrészt, mint a világ gazdasági motorjára, másrészt, mint az amerikai elsőség fenyegetőjére. A politikai osztály ezt lelkesítő kihívásnak tekinti,de az átlag polgár úgy látja Kínát, mint munkája és személyes jóléte elleni fenyegetést. Ez pedig termékeny talaj a sztereotípia művészetének.”
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.