Az az idő, amelyet egy újszülött szentel egy kép nézésére, előjele lehet annak, hogy később koncentrálási és magatartási zavarokban fog szenvedni.
Ezt a következtetést vonták le a padovai, a londoni Brikbeck és a Metropolitan egyetemek kutatói, akik 180 olyan csecsemővel foglalkoztak, akik 2004 és 2012 között születtek a goriziai Monfalcone kórházában. Az újszülötteknek egy képernyőn képeket mutattak, amelyek arcokat, mozgó tárgyakat ábrázoltak és közben mérték, hogy mennyi ideig figyelik azokat. Amikor a gyerekek elérték a három, majd a tíz éves kort, a szülőket megkérték, hogy válaszoljanak különböző, a gyerekek magatartását és temperamentumát érintő kérdésekre.
A válaszokat elemezve a kutatók felfedezték, hogy az a gyerek, aki újszülött korában hamar abbahagyta a bemutatott képek nézését, jobban hajlamos a hiperaktivitásra és a heves magatartásra mi azok, akik hosszabban nézték, kevésbé aktívak és jobban tudnak uralkodni magukon.
Nemrég még azt gondoltuk, hogy azok a gyerekek, akik hamarabb megunnak valamit, talán gyorsabban dolgozzák fel az információkat. De az utóbbi kutatások azt mutatják, hogy a sietősebbek azok, akiknek nagyobb nehézségeik vannak a közösséghez való alkalmazkodásban. Vagyis ez nem olyan pozitív magatartás, mint ahogy gondoltuk” - magyarázta Teresa Baroni, a kutatás koordinátora.
A kutatók emellett hangsúlyozták, hogy a figyelem összpontosítása terén nagyon sok az egyéni különbözőség és ezek nem szükségképpen kapcsolódnak a zavarokra való nagyobb hajlamossághoz. Mindenesetre, ami a kutatókat a leginkább meglepte, az volt, hogy pár napos gyerekek között már ilyen különbségek vannak.
„Ez érdekes, mert azt jelentheti, hogy vannak olyan hajlamok, amelyek függetlenek a tapasztalattól, a környezettől és a szülőkkel való kapcsolattól.” - mondták.
Hogy pontosan melyek ezek a hajlamok, azt kell a továbbiakban a tudománynak kutatnia. Lehetnek akár örökletes tulajdonságok és olyan tényezőknek a találkozása is, amelyek befolyásolják a fejlődést: például, a mama hasában eltöltött hónapok, amelyről sok más kutatás kezdi kimutatni, hogy döntőek lehetnek.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.