Tizenegyezer, Washington által visszaminősített dokumentumot adtak át Michelle Bachelet chilei elnöknek Orlando Letelier, Salvador Allende, amerikai száműzetésben élő külügyminisztere elleni merényletről. Ezekből kiderül, hogy Nixon-adminisztráció tudott Augusto Pinochet chilei diktátor felelősségéről ebben a kérdésben és más összeesküvésekben, amelyek az ellenzékieket és egyéb számára kényelmetlen személyek eltüntetését célozták. Azonban továbbra is árnyékban marad az amerikai titkosszolgálat szerepe.
Az Orlando Letelier meggyilkolására irányuló parancsot Pinochet elnök személyesen adta ki. Ez a legfontosabb újdonsága annak a 11 000 dokumentumnak, amelyet John Kerry külügyi államtitkár adott át a chilei elnökasszonynak. Letelier-t 1976. szeptember 21-én Washingtonban, amerikai titkárával, Ronni Moffittal együtt ölték meg egy, gépkocsiba rejtett, távolból irányított bombával. Sok évvel később emiatt a bűntény miatt ítélték el a chilei diktatúra titkosszolgálatának, a DINÁ-nak volt főnökét, Manuel Contrerast. Azonban a 2006-ben meghalt Pinochetet sohasem hozták közvetlenül összefüggésbe Letelier meggyilkolásával. Most azonban, a titkosítás alól feloldott dokumentumok legalább két dolgot bizonyítanak: az első az, hogy maga Pinochet adta ki a parancsot Allende miniszterének meggyilkolására,, a második pedig, hogy az amerikaiak tudtak erről már akkor is, amikor Pinochet még hatalmon volt.
A Barack Obama amerikai elnök kérésére Chilének átadott legjelentősebb darab egy 1987. június 10 dátumú dokumentum, (Chilében akkor még diktatúra volt) amelyet Ronald Reagan elnök számára George Shultz akkori külügyminiszter készített és „titkosított”. A memorandumban Shultz azt állítja a CIA-től kapott információk alapján, hogy „semmi kétség a felől, hogy a gyilkosságot személyesen Pinochet elnök parancsolta meg a titkosszolgálat vezetőjének” azaz Contrerasnak. Továbbá a gyilkosság után maga Pinochet irányította a bizonyítékokat eltüntetését. Egy másik titkos dokumentumban, amelyet ugyancsak Shultz írt alá, az szerepel, hogy Pinochet fontolgatta Contreras megöletését is azért, hogy elkerülje, hogy a titkosszolgálati főnök egy napon megvádolhassa őt, mint megbízóját.
Az amerikai dokumentumokból azonban eddig ismeretlen információk is napvilágra jutottak. Pinochet és Contreras más, szerencsére sikertelen merényleteket is szerveztek. Ilyenek voltak Allende felesége, Hortensia Bussi, Clodomiro Almeyda szocialista politikus és Volodia Teitelboim, a chilei kommunista párt egyik akkori vezetője ellen.
Egy halálgépezet működött, hogy fizikailag kiiktassa mindazokat, akiknek lehetősége lett volna, tanúként, vagy politikai tevékenységükkel szembeszállni a száműzetésből Pinochet katonai diktatúrája ellen. Letelier előtt a DINA emberei megölték a diktátor ellenfelei demokratikus frontjának egy másik igen fontos személyét, Carlos Prats tábornokot, a chilei fegyveres erők volt főnökét. A gyilkosság 1974-ben Buenos Airesben történt ugyanazzal a módszerrel, mint Leteliernél: autóbombával. Sajnálatos módon azonban, annak ellenére, hogy az amerikai hatóságok tudatában voltak Pinochet felelősségének, még amikor hatalmon volt, a titkosság alól feloldott dokumentumok igen kevés szót ejtenek a CIA-nak ezekben az eseményekben játszott szerepéről. Richard Nixon elnök és külügyminisztere, Henry Kissinger szerepétől kezdve a katonai puccs ötletétől kezdve mindent ismerünk, azonban sokkal kevesebbet tudunk az Egyesült Államoknak azokban a későbbi években játszott szerepéről, amikor hatalmának konszolidálása után Pinochet üldöztette és megölette ellenfeleit az egész világon.
Ennek a történetnek a kulcsfigurája lehet Michael Townley, a CIA ügynöke, aki együttműködött a DINÁ-val, és aki a tanúvédelmi programnak köszönhetően, hamis személyazonossággal él évek óta valahol az Egyesült Államokban. Minden bizonnyal Townley volt a Letelier-gyilkosság végrehajtója, amelyet a Fidel Castro elleni kubai terrorista csoportok egyikével szervezett meg, és ugyanő volt, aki, a dokumentumok szerint előkészítette a Hortensia Bussi Allende elleni sikertelen merénylet-kísérletet is Mexikóban.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.