A Hold sarkai belső struktúrájának változása miatt elmozdultak. Matthew Siegler, a tucsoni Planetáris Tudományok Intézetének munkatársa a Nature-ben megjelent cikkében magyarázza felfedezését.
„A Hold sarkain talált jég egy olyan tengely mentén található, amely különbözik a mostani rotációtól, amely milliárd évek alatt alakult ki.
A Hold déli és északi sarkvidékei a Naprendszer leghidegebb tájai közé tartoznak, a nagy árnyékzónák miatt, amelyeket a kráterek falai okoznak. Így több milliárd éves jég is megmaradt.
Megtalálni és felmérni a pontos jégmennyiséget nagyon nehéz feladat, de egy új mappa elkészítésével az amerikai kutatók felfedeztek egy különös dolgot. A legtöbb jég nem a jelenlegi földrajzi sarkokon halmozódik fel, hanem tőlük kb. 6 fokra. Ez arra enged következtetni, hogy a Hold rotációs tengelye az idők folyamán elmozdult. Ennek oka lehet a Viharok Óceánja elnevezésű régió rendkívül alacsony sűrűségű talaja, amely a múltban geológiailag az egyik legaktívabb volt. Ezek az antik geológiai aktivitások lassan kibillentették az egész bolygót annyira, hogy új rotációs tengely alakulhatott ki.” – írja Siegler.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.