A macskák háziasítása, úgy tűnik, két különböző időben, helyen és fajtával történt – állítja a párizsi CNRS kutató csoportja a Plos One-ban.
A hír nagy érdeklődésre tarthat számot, mert az ember kedvencéről szól, amely jelenleg több mint 500 millió példányban él a Földön.
A kutatók szerint az egyik háziasításra 10 ezer évvel ezelőtt került sor Ázsia dél-keleti részében a Felis syvestris lybica vadmacskából. A genetikai adatok szerint ez a mai macskák – Felis catus – közös őse.
Nála kisebbek azonban éltek Kína egyes régióiban, Kb. 5 ezer évvel ezelőtt. A kutatók megvizsgálták a Sanhszi és a Hunan tartományokban megtalált csontmaradványaikat, állkapcsaikat és ezeknek alapján rekonstruálták a fejüket, hogy megállapíthassák, milyen fajtához tartoztak. Kiderítették, hogy ezek a macskák, a leopárd-macskáknak, a Felis Prionailurus bengaliensisnek a családjához tartoztak. A nevet leopárd-foltos szőrüknek köszönhették és a mezőgazdaságilag fejlett tájakon az egerek irtására használták őket.
Fajtájuk azonban, ma még ismeretlen okokból, kiveszett és jelenleg Kínában is minden macska a Felis sylvestris lybica leszármazottja.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.