Mint Claude Monet idejében, aki 1888-tól, 48 évvel később bekövetkezett haláláig élt és festett Giverny-ben, a 33 virágágyásra osztott kert mindegyike egy színt képvisel és áprilistól novemberig pompázik. Nyáron a központi sort sarkantyúvirágok borítják.
Ezt azt állandó virágzást az impresszionizmus atyja akarta. Elbűvölte az évszakok és a Nap járása szerint váltakozó fény a különböző színű virágokon.
„Vannak erősebb időszakok és átmeneti, csendesebb periódusok, mint a zenében” – mondja James Priest főkertész, aki 2011 óta uralkodik másik nyolc kertésszel egyetemben ezen a virágszimfónián.
Jelenleg a pipacsok uralják a terepet. Élénk piros színükkel sokszor megihlették Monet-t is. Nemsokára átadják a helyet a dáliáknak, a napraforgóknak…
„Amióta itt dolgozom, arra törekszem, hogy olyanná varázsoljam újra a kertet, mint Monet idejében volt. A képeire és fotókra alapozok, és arra, amit fia és életrajzírója, Gustave Geffroy írtak. Átrendezem a növényeket, és fokozatosan kiiktatom azokat, amelyek megtörik a harmóniát olyan színfoltokkal, amelyek nem illenek oda. Például egy sárga rózsát a piros virágok között” – magyarázza a főkertész a Le Figarónak. Priest megszűntette például az apró növényeket, amelyek alig látszottak. „Nem lehetett őket látni, holott az impresszionizmust távolságból kell nézni, testes, egyszerű, nagy virágokra van szükség!”
A festő állandóan kereste az újdonságokat. Megnézte a botanikai kiállításokat és ritka növényeket hozatott egzotikus tájakról. Például bokron termő bazsarózsát japán barátjától, Matszukata Kodzsurótól.
A kertben az egyszerűsítés a szabály. Kiiktatták a „türelmetlenségnek” nevezett begóniát és helyébe azáleát, kaméliát és rododendront ültettek. És természetesen megcsodálható a kerti tó, miként a Monet által halhatatlanná tett vízi liliomok is.
Nehéz elképzelni, hogy a házat és a két, egyaránt egy hektáros kertet, amelyeket olyan hírességek látogattak annak idején, mint Auguste Renoir, Sacha Guitry vagy Georges Clémenceau, Monet halála után ebek harmincadjára került. Az 1970-es évek végén a francia Szépművészeti Akadémia, amely festő utolsó fiának halála után megörökölte, felfogadott két kertészt és a restaurálás elkezdődött. A kertet 1980-ban nyitották meg a nagyközönség előtt. A múlt évben Giverny-nek, ennek a kis 500 lelkes falunak 631 ezer látogatója volt. „A kert láttán sokan könnyeznek” – jegyzi meg a főkertész.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kyria 2016.07.11. 16:00:55
Ha összehasonlítom az eddig látottakkal - Franciaországban a Villa Ephrussi (www.villa-ephrussi.com/en/home), ami területileg ugyan egy kert, csak abban az egyben kilenc típusúval (pl.: spanyol, kő, egzotikus, rózsa, provanszi, klasszikus francia, stb.), aki arra tervezi útját, a kert térképe, hogy kb. el tudja képzelni: www.villa-ephrussi.com/en/exploring-site/gardens/map-gardens) vagy Eze-ben a botanikus kert (bár ott a kilátás taglózott le igazán, a képeslapra illő káprázat!), Olaszországban a Comói-tónál, Tremezzo-ban található Villa Carlotta (www.villacarlotta.it/home.php?pag_id=9&sez_id=13&lang_id=2); a Lago Maggiore-nál Isola Bella (en.isolelagomaggiore.com/boat-tripborromeanislands.asp) vagy - északabbra - a Collodi-ban található Villa Garzoni kertje, hát ezek mind-mind csodaszépek (az utolsónál a kastély lakott, nem látogatható). Németországban pedig érdemes megnézni Mainau "Virágsziget"-ét is.
Amit még nem láttam, de szintén nagyon szeretném, az a Merano-ban található híres kert (www.trauttmansdorff.it/en/the-gardens-of-trauttmansdorff-castle.html), hát ez még hiányzik. De persze szívesen olvasnék más tippeket is, mert imádom ezeket a szépségeket.