Az oxfordi Bodlian könyvtár és holland kutatók digitális képalkotással megtaláltak egy kéziraton a gipsz és a krétaréteg alatt egy rajzos nyelvet – írja a Le Figaro.
A Selden-kódex a mixtékok, egy hajdani közép-amerikai nép élő története. A 10.-15. században éltek a mai Mexikó területén. John Selden angol jogász fedezte fel, de dekódolni eddig nem sikerült a legnagyobb szakértőknek sem.
A kutatók most X sugarakkal fésülték át mind a hét oldalát és megtalálták a hieroglifák módjára elrejtett rajzokat. A szakemberek eddig csak sejtették, hogy a kódex olyan pergamen, amelynél az első írást fedte egy üzenet, vagy rajz.
Az első dekódolt képek színes szimbólumok egyvelege, politikai helyzeteket ábrázolnak. Van például egy jelenet, amely egy királyt mutat a tanácsadói körében. David Howell, az oxfordi könyvtár igazgatója szerint dinasztikus történelmi részek is szerepelnek rajta.
A kutatók 4-5 évig próbálkoztak más és más technikákkal, de a digitális képelemzés tudta csak meghozni ezt az eredményt, anélkül, hogy a kódexet károsította volna,
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.